Rosneft ve Statoil'den 100 milyar dolarlık petrol çıkarım anlaşması

22

Norveç petrol devi Statoil’le Rusya’nın en büyük devlet petrol şirketi Rosneft Arktik bölgesinde ortak petrol çıkarım anlaşması imzaladı. Devlet Başkanlığı koltuğuna 7 Mayıs’ta oturacak Vladimir Putin’in hazır bulunduğu törende anlaşmayı Rosneft Başkanı Eduard Hudainatov ve Statoil CEO’su Helge Lund parafe etti. Toplam 100 milyar dolarlık anlaşmaya imza koyan iki şirket Arktik bölgesinde ortak petrol üretecek.

Arktik bölgesini yabancı şirketlere açan Rusya böylece bölgede üçüncü büyük anlaşmayı imzalamış oldu. Rosneft Norveçli partneri Statoil’le birlikte Barent denizinde 35-40 milyar dolar ve Ohotsk Denizi’nde de 30-60 milyar dolarlık işbirliğinde mutabakat sağladı.

2 milyar ton petrol çıkarımı yapacak yeni ortaklığın yüzde 33,4’ü Statoil’le ait olacak. İki enerji şirketinin bölgeden 1,8 trilyon metreküp doğalgaz çıkarması da bekleniyor.

Rusya daha önce de Amerikan petrol devi ExxonMobil ve İtalyan enerji şirketi Eni ile benzer anlaşmalar imzaladı. Barent Denizi’ndeki yatırımlar için 70 milyar dolar ayıran Eni ve Rosneft,  Karadeniz’e de 55 milyar dolar yatıracak. Dev anlaşmalarda Eni yüzde 33,3 hisseye sahip oluyor.

Rusya Başbakanı Putin Arktik bölgesinde yabancı yatırım çekebilmek için 15 yıl süre ile vergilerde önemli indirimler yaparak yabancı şirketlerin bölgede yatırım yapmasının önünü açmıştı. Ancak Rusya yasalarına göre yabancı şirketlerin yüzde 50’nin üzerinde enerji şirketlerine sahip olmasına izin verilmiyor.

Putin’in Arktik bölgesini yabancı şirketlere açması ve 500 milyar doların üzerinde yatırım beklediğini açıklamasının ardından gelen anlaşmalar yeni dönemle ilgili ipuçları veriyor. Rus uzmanlara göre Putin’in üçüncü dönemi daha liberal, reformist ve iş endeksli olacak.