Putin dostu Seçin’i yeniden Rosneftegaz yönetimine istedi

28

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin’e çıkmasının ardından Başbakan Yardımcısı İgor Seçin’i Rosneftegaz yönetimine yeniden alınmasını önerdi. Putin’in selefi Dmitri Medvedev bir yıl önce hükümet üyelerinin devlet şirketlerinde görev almamalarını istemiş, Seçin de Rosneft’in yönetiminden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Rosneftagaz, Rusya’nın en büyük devlet şirketi Rosneft’in yüzde 75,16’sına, Gazprom’un da yüzde 10,74’üne sahip. Hükümet internet sayfasında yer alan bilgilere göre, Putin başbakanlıktan ayrıldığı gün Seçin’in ataması ile ilgili kararnameyi imzaladı.

Rusya enerji sektörünün önemli isimlerinden olan Seçin’in, Başbakan Dmitri Medvedev’le görüş ayrılığı olduğunu kaydeden uzmanlara göre, Putin’in dostu yeni kabinede görev almayacak.

Petrol devi Yukos’un devlet şirketi Rosneft’e devredilmesinde ve yapılanmasında önemli görev üstlenen Seçin, sadece son haftalarda dünya enerji şirketleri ile üç büyük anlaşmanın imzalanmasını sağladı.

Amerikan ExxonMobil, İtalyan Eni ve Norveç Statoil’le yüzlerce milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalanmasına katkı sağlayan Seçin, Arktik bölgesinin üretime açılmasında öncü oldu.