Sberbank’tan rekor kar; ilk 4 ay için 4,2 milyar dolar

28

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank yılın ilk dört ayı için 127,3 milyar ruble (4,2 milyar dolar) kar açıkladı. Şirketin geçen yılın aynı dönemdeki karı 111,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Rusya standartlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 daha fazla kar elde eden bankanın net faiz gelirleri yüzde 27, komisyon ve diğer masraf gelirleri ise yüzde 22,2 arttı.

Rusya Merkez Bankasının yüzde 57,6 hisselerine sahip olduğu Sberbank, konut kredilerinin yarısını ve toplam kredilerin de üçte birini kontrol ediyor.

Sberbank yıl başından bu yana aktif büyüklüğünü yüzde 8,1 artarak 11 trilyon rubleye (360 milyar dolar) yükseldiğini açıkladı.

Sberbank hisselerinin yüzde 7,6’sını bu yıl içinde özelleştirmek istiyor. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in göreve başlaması ve kabinenin netleşmesinin ardından takvim belirlenecek.

Sberbank’ın piyasa değerinin 64 milyar doları bulduğu belirtiliyor. Devletin Sberbank’taki hisselerinin değeri ise 37 milyar dolar civarında. Uzmanlara göre, yüzde 7,6’lık bir satış bütçeye 5-6 milyar dolarlık bir nakit girdisi sağlayabilir.