Petrol düştü, Rusya borsası 3 puan birden kaybetti

3

Yunanistan ve Avrupa piyasalarından gelen olumsuz haberler petrol varil fiyatlarının hızla düşmesine neden olurken, Rusya borsaları beş ay geriye gitti.

New York çıkışlı petrol 93,65 dolar seviyesine geriledi, ruble bazlı MICEX endeksi yüzde 3,10 gerileyerek 1342 puandan kapandı. 1407 puandan kapanan dolar bazlı RTS endeksinde kayıp ise yüzde 3,18 olarak gerçekleşti.

Brent çıkışlı petrolün varili de 1,90 dolar kayıpla 110,4 dolara düştü. Petrol piyasalarında yaşanan dalgalanmaya Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naimi’nin petrol arzının talebin üzerinde olduğu yönündeki açıklamalarının etkili olduğu ifade ediliyor.

Yunanistan’da koalisyon çalışmalarını sürdüren siyasi partilerin IMF ve Avrupa Birliği’nin önerdiği kemer sıkma politikalarında uzlaşı sağlayamamaları dünya piyasalarını yeniden etkilemeye başladı.

Rus uzmanlara göre Fransa dahil Avrupa ülkelerinde Sosyalist partilerin iktidara gelmesi de sıkı ekonomik politikaların uygulanmayacağı endişelerine neden oluyor.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç ise yıl sonuna kadar petrol varil fiyatlarının kısmen düşmeye devam edeceğini ve 100 doların biraz üzerinde duracağını söyledi. Klepaç’a göre yıllık ortalama 110-115 dolar seviyesinde olur.