Nabucco doğalgaz boru hattı yüzde 67 kısalıyor

26

Azerbaycan ve Hazar Bölgesi doğalgazını Rusya’yı by-pass ederek Avrupa’ya ulaştıracak Nabucco doğalgaz boru hattı ile ilgili proje üçte iki oranında küçülüyor. Nabucco Konsorsiyumu, Azerbaycan Şah Deniz II Konsorsiyumu’na yeni inşa edilecek doğalgaz boru hattının 3900 kilometreden 1300 kilometreye düşürülmesini teklif etti.

Yeni proje Türkiye’nin Bulgaristan sınırından başlayacak Avusturya’nın Baumgarten ve ötesine uzanacak. “Batı-Nabucco” olarak isimlendirilen yeni versiyonda maliyetlerin de önemli oranda düşürülmesi planlanıyor.

Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Uluslar arası Direktörü Reinhard Mitschek yaptığı yazılı açıklamada, “Biz Şah Deniz II Konsorsiyumuna rekabet edebilir ve kapsayıcı bir öneride bulunduk. Bu öneri ortaklarımız ve arz sağlayıcılar açısından kazan-kazan durumu oluşturuyor” dedi.

24 Haziran 2010’da imzalanan anlaşma ile kurulan Nabucco Konsorsiyumu yıllık 31 milyar metreküp doğalgaz kapasitesine ulaşması hedefleniyordu. 10 milyar dolara mal olması planlanan eski projede fiyatların iki katına çıkabileceği eleştirileri getiriliyordu.

Mali sorunların yanı sıra, trans hazar konusunda ilerleme sağlanamaması, doğalgaz tedarikinde muhtemel sorunlar ve Rusya’nın rakip proje “Güney Akım”ın yıl sonunda temelini atacak olması, Nabucco’nun elini zayıflattı.

Nabucco projesine Avusturya OMV, Macaristan MOL, Bulgaristan Bulgargaz, Romanya Transgaz ve Türkiye Botaş enerji şirketlerinin yüzde 16,67 ortaklığı bulunuyor. 2013’te inşaat çalışmalarının başlaması planlanan hattan ilk doğalgaz 2017’de verilecek.