Sberbank CEO’su Gref: Türkiye bizim için önemli piyasa

11

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank CEO'su German Gref, Türkiye piyasasına ilgi duyduklarını söyledi.

Rus basınına göre, Türk bankası Denizbank’la ilgilendiklerini belirten Gref, “Biz çok sayıda satın alma işlemleri yaptık. Şimdi bizim iki önemli güzergahımız var, Türkiye ve Polonya. Türkiye daha önemli. Bir kaç yıl içinde bizim bu hisseleri de birleştirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Rusya’da yeni hükümetin açıklanmasının ardından Sberbank’ın özelleştirilmesiyle ilgili konunun da netlik kazanacağını kaydeden Gref, “Piyasa istikrara kavuşur kavuşmaz çalışmalarımızı başlatacağız” dedi.

Mart ayında Rus basınında çıkan haberlere göre Sberbank’ın yüzde 7,6’lık hissesinin satışa sunulması planlanıyordu. Merkez Bankası Eylül 2011’de planladığı satışı ekonomik kriz nedeni ile ertelemişti. Devletin Sberbank hisselerinde yüzde 51’lik hissesi ise kalmaya devam edecek.

Nisan ayında Sberbank Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, Belçika-Fransız ortaklığının sahip olduğu Denizbank’la tekrar ilgilenmeye başladıklarını kaydetmişti.

Sberbank'ın Denizbank'ı satın almak istediğine ilişkin haberler Ekim ayı başlarında basında yer almış, Sberbank CEO’su German Gref de, “Denizbank’ı satın alma olasılığı gözden geçiriliyor, ama somut görüşmeler yok” demişti.

Gref daha önce de Polonya ve Türkiye piyasalaryla ilgilendiklerini ifade ederek, “Avrupa'daki varlığımız açısından net bir strateji geliştirdik. Orta vadede Türkiye ve Polonya olmak üzere iki Avrupa ülkesinde faaliyet göstermeyi hedef olarak belirledik. Bu iki ülke bizi çok ilgilendiriyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kasım ayında ise Sberbank'ın Denizbank’tan vazgeçtiği iddia edilmişti. Reuters kaynaklı haberde Sberbank'ın vazgeçme gerekçesi ağır mali koşullar ve Avrupa'da krizin giderek derinleşmesi şeklinde ifade edilmişti.