Özyeğin, Rusya’da üçüncü banka için Fransız Auchan’la anlaştı

98

Türkiye’nin en zengin iş adamı Hüsnü Özyeğin, dev hipermarketler zinciri Auchan Group’la Rusya’da banka kurmak için anlaşma sağladı. 122 şube ile Rusya’nın en büyük bankalarından biri haline gelen Credit Europe Bank’ın sahibi olan Özyeğin, geçen ay da IKEA ile anlaşma sağlayarak Rusya’da faaliyette bulunacak IKANO Bank’ın kuruluşu için imza atmıştı.

Credit Europe Bank’tan yapılan açıklamada, “Auchan hipermarketler zincirinin Fransa’daki bankası Oney Banque Accord’la Rusya’da ortak banka kurulması için hukuki süreci başlattı” denildi. Ortak banka ile Auchan, Leroy Merlin ve Decathlon perakende zincirlerinin müşterilerine özel hizmet verilebilecek.

Yeni banka 2013’de hazır olacak

Yaklaşık 300 milyon ruble (10 milyon dolar) sermaye ile kuruluş başvurusu yapılan yeni bankanın 2013 başına kadar hazır olması planlanıyor. Yeni kurulacak bankada Credit Europe Bank yüzde 40 ve Oney Banque Accord yüzde 60 ortak olacak.

Rusya piyasasında Oney Banque Accord’un güçlenmesine katkı sağlayacak Credit Europe Bank birbirinden bağımsız olarak faaliyetlerini sürdürecek.  Credit Europe Group CEO’su Murat Başbay yaptığı değerlendirmede, “Bizim için ortak banka çalışması hayli ilginç ve Rusya’daki faaliyetlerimizin gelişmesini sağlıyor. Böylece müşterilerimize çok daha geniş alanda hizmet sunma imkanı bulacağız” dedi.

Credit Europe Bank Rusya Genel Müdürü Haluk Aydınoğlu Cihan Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede gerek bireysel gerekse kurumsal bankacılık alanındaki yüksek pazar payı, yenilikçi ürünler ve hizmet kalitesiyle bankacılık çözümleri arayan uluslararası grupların Rusya’daki ilk tercihi oldukları söyledi. Rusya’nın önemli fırsatlar sunduğuna işaret eden Aydınoğlu, “Son 6 aydır bankamızla iş yapmak isteyen uluslararası grupların sayısı artıyor ve bankamız tarafından da bu talepler değerlendiriliyor. Bununla birlikte, kurduğumuz ortaklıklarda mevcut bankamızın bilgi işlem, operasyon, bankacılık platformlarını kullanırken, ortaklarımızın bireysel ve kurumsal müşteri bazalarına da kolayca ulaşmamızı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Credit Europe Bank bireysel kredide Rusya’nın ilk beş bankası arasında

Finansbank’ı Yunanistan’a satmasının ardından Özyeğin, Rusya ve Avrupa ülkelerinde Credit Europe Bank’la çalışmalarını sürdürüyor. Rusya’da 7 saat dilimindeki 53 şehirde 122 şubeye ulaşan Credit Europe Bank 4 bin 600 kişiye istihdam sağlıyor. 10 milyon dolar sermaye ile başlayan Banka şimdilerde 550 milyon dolar sermayeye ulaşmış durumda. Özellikle bireysel kredilerde etkili olan banka her gün 200 kişiye otomobil kredisi veriyor ve bu alanda Rusya’nın ilk beş bankası arasında yer alıyor. Tüketici Finansmanı konusunda da çok aktif olan banka bu alanda da ilk 5 banka arasında yer alıyor. Rusya’da 3 milyon müşteriye ulaşan Credit Europe Bank’ın 1 milyonun üzerinde de kredi kartı müşterisi bulunuyor.

Auchan Group içinde yer alan Oney Banque Accord’un Asya ve Avrupa ülkelerinde 6,8 milyon müşterisi bulunuyor. 11 ülkede faaliyette bulunan bankanın 2 binden fazla çalışanı bulunuyor. Geçen yılki karı ise 397 milyon Euro.