Rusya ve Suudi Arabistan petrol üretiminde liderliği paylaşamadı

29

Suudi Arabistan’ın Mart ayında günlük petrol üretimini 9 milyon 923 bin varil olarak açıklaması ve Rusya’nın da Ortak Veri İnisiyatifi’ne (JODI) göre Mart ayında günlük 9 milyon 920 bin varile düştüğünü duyurması tartışmalara neden oldu.

Altı aylık liderliğini Suudi Arabistan’a kaptıran Rusya Enerji Bakanlığı verilerin doğru olmadığını, 2012’nin ilk ayları için üretimlerinin 10 milyon 330 bin varil olduğunu açıkladı. Buna göre Rusya’nın üretimi 2012’de 2011’in genelinden her zaman daha yüksek gerçekleşti.

Reuters’a açıklamada bulunan Rus bakanlık yetkilileri, sorunun JODI’nin metodolojisinden kaynaklandığını söyledi. JODI ise açıklamasında Rusya’dan bir kısım verilerin düzenli olarak gelmediğini gerekçe gösterdi.

Suudi Arabistan petrol arzında sorun olması durumunda üretim kapasitelerini günlük 12,5 milyon varile kadar çıkarabileceklerini belirtiyor. Ancak Suudi kaynaklar bu seviyeyi henüz test etmedi.

Rusya petrol üretiminin yüzde 60’ını sağladığı Batı Sibirya bölgesinde yüzde 1’lik bir üretim düşüşü yaşarken, Arktik ve Doğu Sibirya bölgelerinde yeni alanlar üretime açılıyor.