Avrupa borç krizi Rusya borsasını vurdu; yeni kriz beklentisi yok

15

Avrupa liderlerinin Yunanistan başta olmak üzere Euro bölgesinde yaşanan borç krizi ile ilgili çözüm konusunda mutabakat sağlayamamaları Rusya mali piyasalarını olumsuz etkiliyor.

Ekonomik durgunluk endişesi Brent tipi petrol varil fiyatlarının 107,5 dolara kadar gerilemesine neden olurken, Rusya borsası da önemli kayıplar yaşadı. 31 kapek değerlenen dolar da 31,38 rubleden işlem görüyor. Euro ise 0,02 artışla 39,76 rubleye yükseldi.

MSİ 14:30’da dolar bazlı RTS endeksi yüzde 3,86 düşerek 1270 puandan işlem görmeye başladı. En fazla kayıp yüzde 5,63’le metal ve madencilik sektöründe yaşanırken, petrol ve doğalgaz sektörü de yüzde 4,18 geriledi. En az kaybın yaşandığı sektör ise yüzde 2,68’le perakende.

Ruble bazlı MICEX endeksi ise yüzde 3,15 kayıpla 1260 puandan işlem görüyor.

Diğer taraftan Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Ulyukayev 2008 benzeri bir küresel krizin tekrarlanma ihtimali olmadığını söyledi. 2008’e göre çok daha iyi şartlarda olduklarını kaydeden yetkili, bölgesel yaşanacak sorunların Rusya’yı daha az etkileyeceğini savundu.

Avrupa’nın borç krizini kontrol altına alacağına inandığını da ifade eden Ulyukayev, “Ancak seçimler olduğu için durumu öngörmek hayli zor. Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkma riski devam ediyor. Sonrasını tahmin etmek ise güç” şeklinde konuştu.