İngiltere'den Turkcell'in Rus ortağına kötü haber

54

Turkcell'de ortakları Çukurova ve Rus Alfa arasında ihtilaflarla ilgili Londra'da bulunan Privy Council adlı mahkeme önemli bir karar aldı. Council, Çukurova Grubu'nun hisselere dair incelemeler tamamlanana dek 1,45 milyar doları mahkemeye ödemesine gerek olmadığına hükmetti.

Gruptan konuya dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Londra'da yer alan Privy Council adlı mahkeme 23 Mayıs 2012 tarihinde verdiği karar ile yine Privy Council nezdinde devam eden hisselerin mülkiyeti ile ilgili temyiz incelemesi sonuçlanana kadar Çukurova'nın 1,45 milyar dolarlık meblağı mahkemeye ödemesine gerek olmadığına karar vermiştir.

2011 sonunda Britanya Virjin Adalari mahkemesi bu tutarın Çukurova tarafından mahkemeye ödenmesi yönünde karar vermiş ancak ilgili temyiz mercii Privy Council 2012 Şubat ayında bu kararı bozmuştu. Alfa'nın bozma kararına itiraz etmesi sonucunda Privy Council 23 Mayıs 2012 tarihli kararı ile bu konuyu nihai olarak çözüme kavuşturmuştur. Privy Council söz konusu karar ile Alfa'nın kendisine yönelik ihtiyati tedbirin kaldırılması yönündeki talebini de reddetmiştir.

Çukurova ve Alfa arasında hisselerin mülkiyetine dair ana ihtilaf, Privy Council nezdinde temyiz incelemesi aşamasında görülmeye devam etmekte olup ihtilafın anılan mahkemenin kararıyla nihai olarak çözülmesi beklenmektedir."