Rus Sberbank, DenizBank’ı 4 milyar dolara alacak

30

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank uzun süredir müzakerelerini sürdürdüğü Denizbank’ın alımında sona yaklaşıyor. Türk Denizbank’ın sahibi Fransız-Belçika ortaklığı Dexia ile Sberbank satın alma sürecinin önemli aşamalarından biri olan gizlilik anlaşmasını imzaladı.

Anlaşma sonrası Dexia’dan yapılan açıklamada, “Tarafar en kısa sürede satış anlaşmasını imzalama konusunda karar aldı. Bu 2011’de alınan kararlar çerçevesinde Dexia için önemli dönüm noktalarından birini oluşturuyor” ifadeleri yer aldı.

Anlaşmaya yakın kaynaklara göre Dexia, Türkiye’de faaliyet gösteren DenizBank için Sberbank’tan 4 milyar dolar talep ediyor. Müzakerelerin Haziran ortasında sona ermesi bekleniyor.

Uzmanlar, Avrupa’da yaşanan borç krizine rağmen Rus bankası Sberbank’ın Türkiye’nin gelişen ekonomik yapısı ve büyüyen bankacılık sektörünü dikkate aldığını kaydediyor.

Denizbank'ın, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği açıklamada, ana ortak Dexia'nın Yönetim Kurulu tarafından 19 Ekim 2011 tarihinde alınan karar doğrultusunda, Dexia Grubu'nun Denizbank'taki hisselerinin tamamının satışına ilişkin sürecin başlatılmasına karar verildiği ve Dexia Grubu CEO'suna yetki verildiğinin duyurulduğuna işaret edildi. Konuyla ilgili son gelişmelerin, Dexia SA'dan dün yapılan açıklama ile kamuya duyurulduğu belirtildi.

Açıklamada, Dexia SA'nın, "İlgili alıcılarla sürdürülmüş olan stratejik değerlendirme çalışmaları akabinde verilen nihai teklif sonucunda Dexia SA ve Sberbank bugün (dün) Denizbank'ın satışı hakkında görüşmelerde münhasırlık konusunda anlaşmışlardır. Taraflar mümkün olan en kısa süre içerisinde satış sözleşmesini imzalamak konusunda karar almışlardır. Bu anlaşma Dexia'nın 2011 yılı sonbaharında açıkladığı satış planının önemli bir adımıdır." şeklindeki açıklamasına da yer verildi.

Kommersant’a önceki gün açıklamada bulunan Sberbank CEO’su German Gref, DenizBank’la yakından ilgilendiklerini, Türk piyasasında bulunan en değerli aktiflerden biri olduğunu söyledi. Muhabirin DenizBank’ı satın alma niyetiniz var mı sorusunu yanıtlayan Gref, “Pazarın şartları değişti. Biz yeniden bu aktifleri satın almayı değerlendiriyoruz” dedi.

Sberbank Doğu Avrupa’da genişleme programı çerçevesinde 2012 başında Avusturya bankası Volksbank International’ı 636 milyon dolara satın almıştı.

1841’de faaliyetlerine başlayan Sberbank’ın yüzde 57,6 hissesi devlete ait. 241 bin çalışanı ve 18 bin 880 şubesi ile Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, 2014 hedefleri çerçevesinde gelirlerinin yüzde 5’ini yurt dışı operasyonlarından bekliyor.

Dexia Grubu'nun satışa çıkardığı Denizbank 2011'de konsolide olarak 2010'a kıyasla aktiflerini yüzde 32 büyüterek 44 milyar 756 milyon liraya çıkardı. 2011 yılında 1 milyar 61 milyon lira net kâr eden bankanın geçen yıl sonu itibarıyla 600 şubesi, 10 bin 826 çalışanı ve 5,1 milyon müşterisi bulunuyor. Banka, bu yıl 32 yeni şube açarak 1.200 personel almayı planlıyor.