"Rus erkekler ihtiyaçtan, bayanlar modadan giyiniyor"

581

Bayan giyim Gizia ve Joymiss markalarının ortaklarından Barış Köseliören, Rusya’da hazır giyim sektöründe işlerin iyi olduğunu, Moskova’da 14’üncüsünü açtıkları mağazalarında işlerin geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 20-25 civarında arttığını söyledi.

Türkiye’den gelen tekstil aksesuar ve kumaş sektöründe faaliyette bulunan iş adamları ile Rusya Türkiye İş Adamları Derneği’nde (RUTİD) bir araya gelen Köseliören tecrübelerini paylaştı. Türk iş adamına göre Rus erkekler daha çok ihtiyaçtan giyiniyor, bayanlar ise sıkı moda takipçisi. RUTİD Tekstil Komitesi Başkanlığını da yürüten Köseliören, “Rusya’da bayan nüfus erkeklerden daha fazla. Bayanların tüketeceği ürünlerin satışını yapanların başarılı olma şansı yüksek. AVM’lerde kozmetik ürün satanlar bin, 2 bin metrekare mağaza kiralıyor. Bununla birlikte Rusya son on yılda çok gelişti. Artık tekstil pazarlardan mağazalara taşındı. Ruslar ucuz değil, marka ürün tüketiyor.” dedi.

Seçim süreci tamamlandı, artık Rusya’nın önü açık

Cihan Haber Ajansı’na Rusya tekstil pazarı ile ilgili değerlendirmede bulunan RUTİD Tekstil Komitesi Başkanı Köseliören, “Rusya’da seçim süreci tamamlandı. 5-10 sene ciddi bir sorun olmadığı sürece Rusya’nın geleceği parlak. Bir de Rusya ve Türkiye’nin 100 milyar dolarlık toplam bir ticaret hedefi var. Avrupa’da Yunanistan dolayı bir zorlanma var. Ortadoğuda yaşanan sorunlar var. Tüm bunları değerlendirdiğimizde Rusya piyasası çok cazip gözüküyor” tespitinde bulundu.

Kendilerinin Moskova’daki Gizia ve Joymiss markalarına ait 14 mağazaları olduğunu ve bölgelerde de franchising olarak 22 mağazaları olduğunu kaydeden Köseliören, “2015’e kadar kendi mağazalarımızın sayısını 30’a çıkaracağız. Franchising sayısını da 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Rusya mevcut şartlarda iş yapmak için çok elverişli bir ülke” ifadelerini kullandı.

Rusya’da iş yapmak için gelen Türk işadamlarının evi RUTİD

Rusya’da iş yapmak isteyen Türk işadamlarının öncelikle hukuki anlamda, evrak anlamında eksikliklerinin olmaması gerektiğine değinen Köseliören, “Rusya’ya gelmek artık vizelerin de kalkmasının ardından kolaylaştı. Ancak burada iş yaparken sağlam adım atmak gerekiyor. Hukuki alt yapı sağlam olmalı. Para ve zaman kaybı yaşamamaları için pazarı iyi araştırmaları gerekiyor. Biz burada RUTİD olarak tüm bu desteği vermeye hazırız. Hem yeni gelecek iş adamları hem de Rusya’da mukim olan iş adamlarımızın Moskova’da evleri RUTİD. Bu şansı iyi değerlendirmek lazım” bilgisini aktardı.

Rusya pazarının sırları

RUTİD Tekstil Komitesi üyesi EFOR Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gündoğdu ise tekstil sektöründe üretim alanında sorunların yaşandığını, özellikle aksesuar ve diğer yan sanayi kollarında önemli boşluk olduğunu söyledi. Rusya’da tekstil yan sanayi alanında yatırım yapılmasının diğer üreticilerin de işlerini kolaylaştıracağını ifade eden Türk iş adamı, “Mesela ürünlerin taşınması için istediğimiz kalitede ve fiyatta kutu bulmakta zorlanıyoruz. Bu alanda önemli bir açık var. Bir de Rusya’da üretim ve satış için iyi pazar araştırması yapmak gerekiyor. Artık eskiden olduğu gibi ‘malımı satayım, köşeyi döneyim’ yok. İnsanlarda bir miktar güven çöküşü de var. Size güvenmeleri gerekiyor. Deponuzu gösterebilmelisiniz. Bir de işin başında olmak lazım. Biz buranın taleplerini yerinde görüyoruz. Türkiye’de de ona göre üretim yapıyoruz. Bu durumda satışlar da kar marjı da daha iyi oluyor” tavsiyesinde bulundu.

RUTİD Türk iş adamlarını Rusya’ya taşıyor

İstanbul’da Güngören İşadamları Derneği (GÜSİAD) üyesi Türk girişimcilerin Rusya’daki piyasa araştırmalarına katkı sağlayan RUTİD, başkent Moskova’nın dışında tekstilin kalbi olarak bilinen İvanova’ya da iş adamlarını götürdü. Burada Sırbistan, Belarus ve Rus iş adamlarının da yer aldığı iş formuna katılan ve görüşmeler gerçekleştiren Türk girişimciler Rusya’nın havasını koklamaktan memnun. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nu (TUSKON) Rusya temsilciliğinin de katkıları ile gerçekleştirilen program çerçevesinde iş adamları yeni iş bağlantıları sağladı.

Tekstil aksesuarları üzerine iş yapan Mikromoda’nın sahibi Fatih Acar yaptığı iş gezisinden hayli memnun olduğunu, birkaç arkadaşı ile birlikte Rusya’da iş yapmayı planladıklarını söyledi. Türkiye’de işlerinin başarılı olduğunu, ancak dış piyasalara da açılmak istediklerini kaydeden Acar, “Pazar araştırıyoruz. Derneklerimizin katkısı büyük. Türkiye artık kabuğuna sığmıyor. İhracatçı olmak istiyoruz. Başlangıç olarak riski ve karı paylaşacağımız bir yapıyı tercih ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’da üretim yapan Fatih Fermuar’ın sahiplerinden Bülent Erciyes de Rusya’da başarılı bir gezi yaptıklarını, tüm Rusya’nın aynı olmadığını öğrendiklerini söyledi. İş yapabilmek için Rusya’da mutlaka bir ofis ya da depo gerektiğini kaydeden Erciyes, “Fuarlar ve diğer çalışmalarla pazarı araştıracağız. Kendi sektörümüz için detay çalışma yapmak lazım. İvanova’da üç Rus şirketi ile görüşme imkanı bulduk. Getirdiğimiz ürünler bazı bölgeler için pahalı, bazıları için normal geldi. Artık derneklerimizin de katkıları ile Rusya kapısını açmış olduk” şeklinde konuştu.