Gref: Euro Bölgesi’nde sorun olmasaydı, Dexia, Denizbank’ı satmazdı

37

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank Başkanı German Gref Euro Bölgesi’nde yaşanan türbülans nedeni ile Dexia’nın Denizbank’ı satışa çıkardığını, aksi durumda böyle bir satışın gerçekleşemeyeceğini söyledi.

RT’ye özel açıklamada bulunan Gref, “Denizbank’ın çok kaliteli ve değerli bir aktif yapısı var. Satış bedeli elbette sembolik olmayacak. Ancak şu anda zamanın getirdiği fırsatı kullanıyoruz. Bu tür dönemlerde banka hisseleri çok pahalı olmayabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Euro Bölgesi’nde yaşanan zorlukların Dexia’nın Türkiye’de faaliyet gösteren Denizbank’ı satışında etkili olduğunu ifade eden Gref, “Aksi durumda Dexia böyle bir satışı hiçbir zaman düşünmezdi” dedi.

Uzmanlar Rusya’nın Denizbank’ı satın almasının iki ülke ekonomik ilişkilerinin daha da gelişmesine önemli katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

Türk Denizbank’ın sahibi Fransız-Belçika ortaklığı Dexia ile Sberbank satın alma sürecinin önemli aşamalarından biri olan gizlilik anlaşmasını geçen hafta imzalamıştı.

Anlaşmaya yakın kaynaklara göre Dexia, Türkiye’de faaliyet gösteren DenizBank için Sberbank’tan 4 milyar dolar talep ediyor. Müzakerelerin Haziran ortasında sona ermesi bekleniyor. Uzmanlar, Avrupa’da yaşanan borç krizine rağmen Rus bankası Sberbank’ın Türkiye’nin gelişen ekonomik yapısı ve büyüyen bankacılık sektörünü dikkate aldığını kaydediyor.

Sberbank Doğu Avrupa’da genişleme programı çerçevesinde 2012 başında Avusturya bankası Volksbank International’ı 636 milyon dolara satın almıştı.

1841’de faaliyetlerine başlayan Sberbank’ın yüzde 57,6 hissesi devlete ait. 241 bin çalışanı ve 18 bin 880 şubesi ile Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, 2014 hedefleri çerçevesinde gelirlerinin yüzde 5’ini yurt dışı operasyonlarından bekliyor.

Dexia Grubu'nun satışa çıkardığı Denizbank 2011'de konsolide olarak 2010'a kıyasla aktiflerini yüzde 32 büyüterek 44 milyar 756 milyon liraya çıkardı. 2011 yılında 1 milyar 61 milyon lira net kâr eden bankanın geçen yılsonu itibarıyla 600 şubesi, 10 bin 826 çalışanı ve 5,1 milyon müşterisi bulunuyor. Banka, bu yıl 32 yeni şube açarak 1.200 personel almayı planlıyor.