NetWork Rusya’da mağaza açtı; Türk mağazaları 2 bine yaklaştı

1967

Türkiye’de hazır-giyim sektörüne 1999 yılında faaliyete başlayan NetWork, yeni mağazalarla Rusya pazarında büyüyor. Rusya’nın “kuzey başkenti” olarak tanınan St.Petersburg’da ilk mağazasını açan NetWork, Moskova’nın güneyindeki Mega Belaya Daça Ticaret Merkezi’nde yeni mağazasını açtı. Törene AY Marka Mağazacılık Genel Müdürü Eren Çamurdan, Bosca Fashion Gruop ortakları Volkan Ergun ve Fuad Safarliyev, Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan ve çok sayıda Türk işadamı katıldı.

Rusya pazarına adım atan Türk markaları arasına son olarak Network de katıldı. Ancak markanın sahibi Boyner Holding, bu ülkede doğrudan mağaza açmak yerine Türk işadamı Ergun’un Rusya’da kurduğu Bosca Fashion Group’la distribütörlük anlaşması imzaladı. Netrwork’un ilk mağazası da geçen aylarda St. Petersburg’daki Galleria AVM’de açıldı. Aynı zamanda Giovane Gentile, Perspective gibi Türk markalarının da Rusya distribütörü olan Bosca Fashion Group, Network’un 2012 sonuna kadar St Petersburg ve Moskova’daki 5 mağazasını açacak.

Rusya’da başarının sırrı mağaza ve markadan geçiyor

Cihan Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Bosca Fashion Gruop ortaklarından Ergun, NetWork olarak Rusya’da ikinci, Moskova’da ise ilk mağazanın açılışını yaptıklarını söyledi. Ergun, “2013’te NetWork mağaza sayımızı Rusya’da artırmaya devam edeceğiz. İlk mağazımızı St.Petersburg’ta açtık. Şimdi sırada Yekaterinburg gibi 1 milyonun üzerinde nüfusu olan kentler var. Rusya’da 2000’li yıllardan sonra ticaret çok değişti. Artık burada çoğulcu ve başarılı olmak istiyorsak mutlaka mağaza açmamız, yatırımlar yapmamız gerekiyor” dedi.

Rusya’da tüm dünya markalarının aktif olarak faaliyet gösterdiğine değinen Ergun, “Biz de bu yolda ilerliyoruz. Türkiye’de çok değerli markalarımız var. Hepsinin Rusya’ya gelerek mağaza açmalarını tavsiye ediyorum. Rusya’da başarılı ve kalıcı olmak istiyorlarsa bu işin sırrı mağazacılıktan geçiyor. Rusya’da artık rekabet fazla ve Türk markalarının da burada çok şansı olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’da tüketici alışkanlıkları değişti

NetWork gibi üst kesime hitap eden mağazaların Rusya’da başarılı olma şansının daha yüksek olduğuna değinen Ergun şu şekilde konuştu: “Talep var, biz de bu talebe yönelik magazımızı açıyoruz. Bunun ilk göstergesini de St.Petersburg’taki mağazamızda gördük. İnsanlar markamızı beğeniyor. Rusya’da artık tüketici alışkanlıkları değişti. Eskiden dizayn, tasarıma pek önem vermezlerdi. Fiyata bakarlardı. Ama artık Ruslar da kalite, tasarım arıyor ve tüm dünya markalarını takip ediyor. Dolayısıyla NetWork olarak kaliteli, modern ve stil sahibi olan kişileri giydirmeye çalışıyoruz ve bu yönden Ruslar bizim markamızı tercih ediyor.”

Rusya’da bin 900 Türk mağazası var

Ticaret Başmüşaviri Kızılarslan da, “Bizim uzun zamandır iş adamlarımıza şiddetle tavsiyemiz, Rusya’da mağazalarını açarak faaliyetlerini devam ettirmek. NetWork gibi bugün çok sayıda Türk firması, Rusya’da mağazalar açarak Rusya ekonomisinde dolaylı ve doğrudan katkılar yapıyor. Onur duyduğumuz bu ticari faaliyetlerin devamını diliyoruz. Bugün Rusya’da bizim devletin yardımları kapsamında desteklediğimiz Türk marka ve mağaza sayısı bin 900’u geçiyor. Moskova’da ise bin 500’den fazla” dedi.

Öncelik müşteri memnuniyeti

AY Marka Genel Müdürü Çamurdan da şu ifadeleri kullandı: “Boyner Holding’e bağlı olarak faaliyet gösteren AY Marka yedi mağazanın operasyonlarını yapıyor. Türkiye çapında yaklaşık 170, yurtdışında ise 20’den fazla mağazamız var. Rusya’da ikinci mağazamız ve sayımızı artırmayı planlıyoruz. Ama önce grup ve şirket kültürümüz gereği, adım adım ilerlemeyi düşünüyoruz. Önce müşterilerle buluşalım, onları iki mağazamızda da çok mutlu etmemiz lazım, başarıyı sağlamamız lazım. Öncelikle bunun altyapısını kurmamız lazım. Ondan sonra mağaza sayımızı artırmaya devam edeceğiz. Artık internetin yardımıyla dünya bir küreselleşme yaşıyor. Her ülke, her kent modayı çok iyi takip ediyor. Bu da bizim avantajımız. Biz de bu hususlara çok özen gösteriyoruz. Biz modayı iyi yorumlayan markayız. Açıkcası Rus müşterilerini bilinçli buluyoruz ve bundan da çok mutluyuz.”