Özyeğin’in Rusya’daki bankası Credit Europe 15. yılını kutladı

468

Türkiye’nin en zengin iş adamı Hüsnü Özyeğin’in Rusya’daki Bankası Credit Europe Bank 15. yılını kutladı. Rusya’da 1997’de 10 milyon dolar sermaye ile çalışmalarına başlayan banka, 124 şube ve 550 milyon dolar sermaye büyüklüğüne ulaştı.

Özyeğin’in Finansbank’ı Yunanistan’a satmasının ardından 2007’de Rusya’daki bankanın ismi de Credit Europe Bank olarak değişti. Rusya’da 7 saat dilimindeki 51 kent ve 41 bölgede faaliyet gösteren Credit Europe Bank 4 bin 600 kişiye istihdam sağlıyor.

Özellikle bireysel kredilerde etkili olan banka her gün 200 kişiye otomobil kredisi veriyor ve bu alanda Rusya’nın ilk beş bankası arasında yer alıyor. Tüketici finansmanı konusunda da çok aktif olan banka bu alanda da ilk 5 banka arasında. Rusya’da 3 milyon müşteriye ulaşan Credit Europe Bank’ın 1 milyonun üzerinde de kredi kartı müşterisi bulunuyor.

IKEA ile ortak bankanın ön izni çıktı

Rusya’da Credit Europe Bank’ın yanı sıra IKEA ve Auchan’la ortak banka kurulması için anlaşma sağlayan Özyeğin,  IKEA ile yüzde 50 ortak olarak kurulacak IKANO Bank’ın ön iznini Rusya Merkez Bankası’ndan aldı. Yüzde 40 ortak oldukları Auchan’la kurulacak üçüncü banka için de resmi başvuru süreci tamamlandı.

Credit Europe Bank Rusya Genel Müdürü Haluk Aydınoğlu, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede gerek bireysel gerekse kurumsal bankacılık alanındaki yüksek pazar payı, yenilikçi ürünler ve hizmet kalitesiyle bankacılık çözümleri sunduklarını, yeni iki banka için de sürecin 2013’de tamamlanacağını söyledi. IKEA ve Auchan müşterileri potansiyelleri ile pazar paylarını büyüteceklerini ifade eden Aydınoğlu, yeni kurulacak bankaların başlangıçta kurumsal olarak çalışacaklarını, 2014 sonunda da bireysel bankacılık hizmetleri vermeye başlayacaklarını ifade etti.

Rusya’da iş yapmanın kültürüne sahip olduklarını ifade eden Aydınoğlu, IKANO Bank için ön iznin 3 hafta gibi bir sürede alınmasını buna örnek gösterdi. Auchan Grubu’nun da kendileri ile Rusya’da iş yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiğini belirten Aydınoğlu, “Rusya’nın geleceğine güveniyoruz. Güçlü bir ülke. Muhtemel krizlerden en az etkilenecek yapıya sahip. 2008 krizinde herkes küçülme planlarken, biz büyüme hedefledik. Krizleri fırsata dönüştürebildik” dedi.

Uluslar arası derecelendirme kuruluşlarından tam not

Kaliningrad’dan Baykal Gölü’nün hemen dibinde Irkutsk kentine kadar Rusya coğrafyasının yüzde 80’inini kapsayacak şekilde hizmet veren Credit Europe Bank’a uluslar arası derecelendirme kuruluşlarından da geçer not aldı. Fitch’in BB-, Moody’s Ba3 not verdiği bankaya, RusRating de ulusal bazda AA+, uluslar arası bazda da BBB+ verdi.

Rusya’da bankacılık sektöründe her alanda aktif olmaya çalışmadıklarını, özellikle bireysel kredilerde önemli gelişme sağladıklarını ifade eden Credit Europe Bank Genel Müdürü Aydınoğlu, “Mesela otomobil finansmanında yüzde 7,35 olan pazar payımızı yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz. Rusya’nın bütün otomobil üreticileri ile, bütün önemli ithalatçıları ile ve neredeyse tüm şehirlerdeki bayilerle birlikte çalışıyoruz… Bayilerin bazılarında müşteriler kuyruk oluşturuyor. Çok karışık değil, uygun koşullarda basit bir şekilde ürünü sunuyoruz. Bizim için devamlılık önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye artık kabuğuna sığmıyor

Özyeğin’in Türkiye’de bankaların krize girdiği bir dönemde Rusya’da bankacılık sektöründe yatırım yaptığını ve dünya bankaları ile rekabet ettiğini hatırlatan Türk yönetici, “Rusya’da Türk girişimciler önemli başarılara imza atıyor. Colin’s Rusya’da Levi’s’ın yapamadığını yaptı. Enka, Rönesans, Ant Yapı ve diğer inşaat şirketlerimiz önemli projeleri tamamladı. Beko, Vestel üretim yapıyor. Zorlu Rusya’nın ilk özel enerji yatırımını gerçekleştirdi. Türkiye artık kabuğuna sığmıyor” dedi.

Rusya’da başarılı olmanın sırrının çok çalışmak olduğuna işaret eden Aydınoğlu, “İşe odaklı uzun vadeli çalışmak gerekiyor. Rusya’nın kültürünü anlamak gerekiyor. Kültürü anlamadan müşterinin ne istediğini ve neye önem verdiğini anlayamazsınız. Biz de denedik, bazen yanıldık ve sonunda başarılı olduk” şeklinde konuştu.

Avrupa krizi henüz aşamadı

Avrupa’da yaşanan borç krizinden en az Rusya’nın etkileneceğini, ABD’nin krizi atlatmasına rağmen henüz Avrupa’da işlerin yolunda olmadığını söyledi. Avrupa’nın çok yavaş davrandığını bu nedenle krizden çıkmadığını kaydeden Türk yönetici, “ABD hemen tedbirlerini aldı. Ruslar gibi pragmatikler. Avrupa’da nüfus artmıyor, kriz varken yöneticiler tatile gidebiliyor. Avrupa’da inovasyon süreci durdu. Büyüme inovasyonla olur” ifadelerini kullandı.

Credit Europe Bank’ın yanı sıra tekstil, enerji, liman, turizm ve inşaat alanında faaliyet gösteren FIBA Group’un mal varlığı 18,6 milyar dolara ulaştı. FIBA Group Rusya’da hazır giyim sektöründe GAP markası ile 13, Marks&Spencer ile 31 ve Banan Republic ile de 2 mağazada çalışmalarını sürdürüyor. Mağazaların yıllık müşteri potansiyeli ise 18 milyonu bulmuş durumda.

дизельные электростанции aksa