BP, Rus ortaklığı TNK-BP’den ayrılıyor

40

İngiltere’nin petrol devi BP, 9 yıldır ortak olduğu Rus partneri AAR (Alfa, Access/Renova group) konsorsiyumundan ayrılıyor. Dünyanın en büyük 10 petrol şirketi arasında olan TNK-BP 2011’de 8,9 milyar dolar kar etmişti.

Ayrılık kararı ile ilgili açıklamada bulunan BP ortaklarından arzu edilmeyen izlenimler edindiği gerekçesi ile satış yapılabileceği belirtildi. Ancak BP satış sürecinin tamamlanabileceği konusunda garanti vermediğini de vurguladı.

AAR’in ortaklarından milyarder iş adamı Mihail Fridman’ın TNK-BP başkanlığından geçen hafta ayrılışı sürpriz olarak değerlendirilmişti.

Turkcell’in de ortağı olan Fridman, Kommersant gazetesine önceki gün yaptığı açıklamada, “Reel olarak her şey olabilir. Biz önerilere açığız. Bir çok alternatif var” diyerek ayrılışla ilgili sinyal vermişti.

Rus basınına değerlendirmede bulunan kaynaklar, BP’nin yapıcı olmayan ve agresif tutum içinde olduğu, yönetim kurulu üyelerine bir kısım yazılar göndererek, BP’nin onayı olmadan hiçbir karar alınamayacağı yönünde tehditkar ifadeler kullandığını iddia ediliyor. Kaynak, “Yönetim tamamı ile felç oldu. Bu durumda şirketin yönetilmesi imkansız hale geldi” değerlendirmesinde bulundu.

Şirket yönetiminin kilitlenmesinde CEO belirlenmesi ve BP’nin kendisi ile rekabet edebileceği yurt dışı yatırım alanlarına TNK-BP’yi sokmak istememesinin etkili olduğu ifade ediliyor.

Tartışmalar Ocak 2011’de AAR’nin BP’nin Rosneft’le 16 milyar dolarlık ortak yatırımla Arktik bölgesinde iş yapmasını engellemesi ile şiddetlenmişti. AAR, Rusya’da yapılacak herhangi bir projede öncelik olarak TNK-BP’yi tercih etmesi konusunda baskı uygulamıştı. Bir kısım uzmanlara göre mevcut ayrılık, BP’nin Rosneft’le ortaklık girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından kaynaklanıyor.

Gazprom’un 205,4 milyar dolarlık değeri ile Rusya’nın en büyük şirketleri arasında ilk sırada olduğu Finans dergisinin 2011 raporuna göre, TNK-BP 54,1 milyar dolarla altıncı olmuştu.