Dolar 33,89 rubleye tırmandı, Merkez’den sorun yok açıklaması

11

Petrol varil fiyatlarının uluslar arası piyasalarda gerilemesi doların ruble karşısında hızla güçlenmesine neden oldu.

Yüzde 1,3 artış gösteren dolar 33,89 rubleye tırmandı. 87 kapek değerlenen Euro ise 41,68 rubleden işlem görüyor. Böylece dolar ve Euro Nisan 2009 sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sergey Şıvetsov dolarda yaşanan dalgalanmanın müdahale aralığını değiştirmeyi gerektirecek kadar endişe verici olmadığını söyledi.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ve nakit çıkışının artmasına paralel olarak dalgalanmanın yaşandığını ifade eden Rus yetkili, yüzde 45 Euro ve yüzde 55 dolardan oluşan döviz sepetinin 37,42 ruble seviyesinde olduğunu söyledi.

Şıvetsov, “Sepetin dalgalanma koridorunu 32,15-38,15 ruble olarak öngörüyoruz. Bu durumda müdahaleyi gerektirecek bir sorun yok” dedi.

Ural çıkışlı petrol varil fiyatları bir hafta içinde yüzde 5 gerileyerek 99,8 dolara düştü. 115 dolardan denk bütçe yapan Rusya için gelen haberleri olumsuz olarak değerlendirirken,  “Merkez Bankası düşük petrol fiyatı, zayıf ruble arasındaki dengeye müdahalede bulunmakta isteksiz” tespiti yapılıyor. Zayıf rublenin kısa vadede hızlı bir enflasyon etkisi yapması de öngörülmüyor.