Gref, Türkiye yolcusu; Sberbank ön anlaşmayı 8 Haziran’da imzalıyor

5

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın Dexia Group’un Türkiye’deki yatırımı Denizbank’ı alımı ile ilgili anlaşma sürecinde sona yaklaşıldı. Rus kaynaklardan edinilen bilgiye göre Sberbank CEO’su German Gref 8 Haziran’da Türkiye’de olacak ve Dexia Group’la Denizbank’ın satışı ile ilgili ön anlaşmayı imzalayacak. Fiyat aralığı ve diğer çalışmaların ardından satış anlaşmasının da Aralık ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

Bedel 3-4 milyar dolar

Dexia’nın Denizbank markası ile Rusya ve diğer Arupa ülkelerindeki yatırımlarını da kapsayan satışın bedelinin de 3-4 milyar dolar arasında olacağı öngörülüyor. Rus basının açıklamada bulunan Gref, Avrupa’da yaşanan kriz sürecinin Dexia’nın Denizbank’ı satması ile ilgili kararında etkili olduğunu ifade etmişti.

Denizbank markası değişmiyor

Rusya gündemi ile Türkçe yayın yapan www.haberrus.com haber portalına açıklamada bulunan kaynak, Türkiye’de faaliyette bulunan Denizbank’ın markasının Sberbank olarak değişmeyeceğini, yönetimle ilgili de herhangi bir değişim planlarının olmadığını kaydetti. Sberbank yönetimde denetim görevi üstlenecek.

İki ülke turizm ve ticaretinin gelişmesine katkı sağlayacak

Sberbank’ın özellikle Türkiye’yi ziyaret eden 3 milyonun üzerindeki turiste yönelik çalışmaları olacağını ifade eden yetkili, “Bu durumda Türkiye’yi ziyaret edecek turist sayısının artmasında da önemli katkı sağlanacak. Bankanın bir diğer hedefi de iki ülke ticari ilişkilerinin gelişimini sağlayacak enstrümanları geliştirmek. Burada yeni ve farklı ürünler ortaya konması planlanıyor. Denizbank’ın özellikle tarım alanındaki tecrübesi Sberbank’ın birikimi ile yeni bir sinerji oluşturacak” dedi.

Bankanın önemli hedeflerinden biri de iki ülke arasında artan ticari hedefe paralel olarak TL-Ruble cinsinden ticareti teşvik edecek.

Sberbank yüzde 127 daha fazla kar dağıttı

Bu arada Sberbank yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Dağıttığı kar payını bir önceki yıla göre yüzde 127,3 artıran Rusya’nın en büyük devlet bankası, ortaklarına 47,5 milyar ruble (1,4 milyar dolar) verdi.

2010’da her bir hisse için 0,92 ruble kar payı veren banka, 2011 için bu rakamı 2,08 rubleye çıkardı. Tercihli hisse senetleri için de kar payı 1,15 rubleden 2,59 rubleye yükseldi. Sberbank geçen yıl elde ettiği 10,9 milyar dolarlık karın yüzde 15’ini hissedarlara dağıtmış oldu.

Yıllık toplantıda yönetim kurulu yenilendi ve devletin temsili 8’den 6’ya düşürüldü. Yıllardır ilk kez yönetimde hükümet temsil edilmeyecek.