TUSKON, Türk ve Tatar iş adamlarını bir araya getirdi

145

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Tataristan'ın en büyük 40 firması ile Türkiye'den 550 şirketi 'Ticaret ve Yatırım Forumu'nda bir araya getirdi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yer aldığı foruma, Tuncay Özilhan (Anadolu Grubu), Turgay Durak (Koç Holding), Fettah Tamince (Rixos Otelleri), Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Grubu) gibi önemli işadamları katıldı. THY ve Tataristan Hava Yolları arasında işbirliği anlaşmasının imzalandığı toplantıda Konuk cumhurbaşkanı, Türk yatırımcılara çağrı yaptı: 'Rusya pazarına girmek için Tataristan büyük bir fırsat.'

Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile TUSKON'un İstanbul'da ortaklaşa düzenlediği 'Ticaret ve Yatırım Forumu'nda konuşan Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov, iki ülke arasındaki her görüşmenin yeni fırsatları beraberinde getirdiğini söyledi. Tataristan ve Türkiye arasındaki kültürel bağın ticaretle güçlendirildiğini vurgulayan Minnikhanov, "Tataristan Türk yatırımcıların Rusya pazarına ilk adım atmaları için önemli bir fırsattır." dedi. Rustam Minnikhanov, Türkiye'yi her alanda örnek aldıklarını belirterek, "Türkiye'nin tecrübeleri saygıya değerdir. Belki sizler farkında değilsiniz, ama biz birçok şeyi sizden öğrendik. Bizler Türkiye ile ticarî ilişkilerimizi daha fazla geliştirmek istiyoruz. Bu doğrultuda da sizlerle havacılık sektöründe ve diğer alanlarda iyi niyet anlaşmalarına imza attık." şeklinde konuştu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, konuşmasının başında Tatar şair Abdullah Tukay'ın bir şiirini okudu. Çağlayan, "Tatar şair şiirinde 'sağa sola sapmam ileri atılırım, yolda engel görsem durmam aşarım, korkmam... Sevgili milletim Tatar'dır' diyor. Biz de Tataristan'ı ikinci adresimiz olarak görüyoruz." dedi. Tataristan'ın Türkiye için son derece önemli olduğuna değinen Çağlayan, şunları kaydetti: "Tataristan'la aramızda tarihî ve kültürel bağlar var. Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerimizi her geçen gün artırıyoruz. Şu an Tataristan'da yatırım yapan firmalarımızın hepsi bizim Türkiye'de iftihar duyduğumuz firmalar. Bizim kardeşliğimiz sözde değil, özdedir. Her ne kadar gerçek potansiyelimizi yansıtmasa da ülkeler arasındaki ticaret hacmimizin yaklaşık 800 milyon dolar seviyesine gelmiş olması, bu konuda daha çok yol kat edeceğimizin önemli bir göstergesi." Türk firmalarının Tataristan'a yaptığı yatırımların bir işaret fişeği ve yatırım yapmayı düşünen diğer firmalar için önemli bir referans olduğunu dile getiren Bakan Çağlayan, "Otomotiv sektöründe birbirinden değerli firmalarımız ve Tataristan'da üretim yapan dünyaca ünlü firmalarınız da Türkiye'de yatırım ve işbirliği konusunda önemli temaslarda bulunuyorlar." şeklinde konuştu. Ekonomi bakanı olarak aslında söylememesi gereken şeyleri söylediğini belirten Çağlayan, "Benim görevim çok daha fazla yatırımı benim ülkeme çekmek iken konu kardeş, dost, bizim ikinci adresimiz olan Tataristan olduğu zaman, oraya yatırım yapanları adeta bizim ülkemize yatırım yapmış gibi kabul ediyorum. Bundan mutlu ve memnunum." ifadelerini kullandı.

Forumda konuşan Tataristan Cumhuriyeti yetkilileri ve bu ülkede yatırımları bulunan işadamları, yatırımcılara sağlanan kolaylık ve teşvikler konusunda bilgi verdi. Zengin enerji kaynaklarının geçiş güzergâhında olan Tataristan'dan havayolu, demiryolu ve akarsu yollarıyla bölge ülkelerine ulaşmak mümkün. Tataristan'da makine imalatı, kimya ve petrokimya, kereste işletmeciliği ve mobilya, tıp ve ilaç, tarım ile eğitim ve kültür alınlarında yatırım imkânları mevcut.

Forum sonrasında Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov onuruna öğle yemeği verildi. Yemeğe Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin yanı sıra aralarında Anadolu Grubu Yönetim kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince ve Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu'nun da bulunduğu işadamları katıldı.

Meral: Tataristan'a yatırımlar artacak

'Türkiye-Tataristan Ticaret ve Yatırım Forumu'nda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, kurulduğu günden bu yana Türk işadamlarının yurtdışına açılmasında önemli projelere imza attıklarını söyledi. Meral, "TUSKON 150 milyon nüfusu, 1 trilyon doları aşan milli hasılası, 775 milyar dolarlık dış ticareti çok zengin doğal kaynaklarıyla dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Rusya Federasyonu'nu çok önemsiyoruz. Bunun en önemli göstergesi de TUSKON'un açmış olduğu 4 yurtdışı temsilciliklerinden birisinin Moskova'da olmasıdır." dedi. Rusya'nın sadece Moskova'dan ve St. Petersbourg'dan ibaret olmadığını vurgulayan Meral, çok önemli ve büyük ekonomik potansiyele sahip bölgeler bulunduğunu kaydetti. Meral, bu bölgelerle işbirliğinin gelişmesi için gayret sarf ettiklerini vurgulayarak, "Moskova'dan 800 kilometre uzakta ve 4 milyon nüfuslu Tataristan, önemli deniz, demir ve karayollarının kesiştiği bir noktada yer alıyor. Dünyanın en büyük petrol boru hattının başlangıç noktası da yine bu bölgede bulunuyor. İstikrarı ile Türk yatırımcılara önemli imkânlar sunan Tataristan, petrolden kimyaya, helikopter yapımından gemi üretimine kadar çok alanda güçlü sanayisi ile dikkat çekiyor." dedi. Tataristan'da 1 milyar dolarlık Türk yatırımlarının mevcut olduğuna dikkat çeken Meral, "Türkiye'nin güçlü firmaları bu ülkede faaliyet göstermektedir. Ancak şunu da belirtelim ki, önümüzdeki günlerde bu ülkede başta mobilya ve tekstil olmak üzere farklı sektörlerde yeni yatırımları göreceğiz." şeklinde konuştu. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin 30 milyar doları aştığına işaret eden Meral, bunun yüzde 20'lik kısmının ihracattan oluştuğunu, aynı durumun 3 milyar dolarlık ticari hacme ulaşan Tataristan için de geçerli olduğunu ifade etti.