Rus işadamları Ege bölgesi tekstil ürünleri için sıraya girdi

1211

Rusya’nın başkenti Moskova’da Ege İhracatçı Birliği’nin düzenlediği tekstil firma ve ürün tanıtımında Rus işadamları Egeli üreticilerle tanışmak için kuyruğa girdi.

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nin organize ettiği tanıtımda tekstil ve konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren 13 firma temsilcileri katıldı. Crowne Plaza World Trade Center Oteli’nde yapılan ikili programa 50’den fazla Rus firması katılırken, Rus işadamları Egeli ihracatçı firmalarla iş görüşmesi yapmak için sıra oluşturdu.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk ikili ticaret ilişkilerin arttığına işaret ederek, “Kurum olarak 5-7 Haziran 2012 tarihleri arasında Rusya’nın Moskova ve daha sonra da St.Petersburg kentinde işadamlarımızla bir çıkarma yapmayı planladık. Bu Rusya’ya yönelik ilk organizasyon. Heyetimizde bölgemizde iplik, örgü ve dokuma kumaş, ev tekstili ve konfeksiyon ihracatçısı 13 firma var. Rusya’da ticari işbirliği imkanlarını yerinde incelemek için burdayız. Dünya’nın sayılı ülkelerindeki birçok tanınmış marka ve perakende zincirine üretim yapan bölgemizin Rusya’da yeterince pay alamaması dikkat çekici. Özellikle son zamanlarda Rus tüketicisi için satın aldığı giyim ürünlerine ödediği paranın karşılığında ürün kalitesi ve imajının yanı sıra nerede üretildiği konusu da önem arzediyor. Çeşitli araştırma gruplarının gerçekleştirdiği pazar analizlerini kastediyorum. Buna paralel olarak orta sınıfın giderek artması, genel yaşam standartlarının yükselerek bu kesimin taleplerinin kaliteli ürünlerin alımına kayması, satın alma kararlarında Rus tüketicisinin fiyat ve kaliteye önem vermesi Rusya pazarının bizler için cazip hale getiriyor” dedi.

Türk ihracatında tekstil sektörünün önemine dikkat çeken Ünlütürk, “Katma değer, ülkemiz istihdamına katkısı ve sağladığı döviz girdisi ile Türkiye ihracatının lokomotif sektörü olma özelliğini yıllardır koruyan Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü, 233,2 milyar dolar tutarındaki tekstil ve konfeksiyon ticaretinde 24,2 milyar dolarlık ihracat değeri ile dünyanın sekizinci, Avrupa Birliği’nin ise ikinci büyük tedarikçisi konumunda. 2011 yılında 24,2 milyar dolara ulaşan tekstil ve konfeksiyon ihracatımızın 8 milyar dolarlık bölümü pamuk, iplik ve kumaş gibi ürünlerin yer aldığı tekstil ürünlerinden, 16,2 milyar dolarlık bölümü ise hazırgiyim ve konfeksiyon ürünlerinden kaynaklanmakta. 2011 yılında 134,2 milyar olarak gerçekleşen Türkiye ihracatı içerisinde tekstil ürünlerinin payı yüzde 6 iken, hazırgiyim ve konfeksiyon ürünlerinin payı yüzde 12” bilgisini verdi.

Rusya’da tekstili Çin’e kaptırdık

Ege bölgesinin Rus iş adamları açısından verimli olabileceğini kaydeden Ünlütürk, “Ticaret ve yatırım anlamında gerekli altyapıya sahip olan Ege Bölgesi ve İzmir, ticaret limanı, hava-deniz-kara ulaşım alt yapısı, organize sanayi ve serbest ticaret bölgeleri, teknoparkları ve üniversiteleri ile Türkiye’nin gelişmiş bölgelerindendir. 2011 yılında 135 milyar dolar olarak gerçekleşen Türkiye ihracatı içerisinde Ege Bölgesi’nin payı yaklaşık yüzde 9 olup, 11,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bölgemizde 700’ü aşkın firma tekstil üretimi ve ihracatı gerçekleştirirken, 1000’i aşkın firma da hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri üretimi ve ihracatı gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

2007’de Rusya’nın en büyük tekstil tedarikçisi olan Türkiye’nin 2008’den sonra bu konumunu Çin’e kaptırdığını ifade eden yetkili, “Türkiye, Çin’den sonra Rusya’nın en fazla tekstil ithal ettiği ülkeler arasında yaklaşık 400 milyon dolarlık ithalat değeri ve yüzde 14,9‘luk pay ile ikinci sıradadır. Benzer şekilde Türkiye 475 milyon dolarlık ihracat değeri ve yüzde 7,6’ lık pay ile yine Çin’den sonra Rusya’nın en büyük ikinci hazır giyim ve konfeksiyon tedarikçisi konumundadır. Bölgemizden Rusya’ya yapılan tekstil ve hammaddeleri ihracatı 2011 yılında 9,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiş olup, bu noktada da Türkiye geneline kıyasla Rusya’ya ihracattan aldığımız pay çok düşük kalmakta” dedi.

Rus ve Egeli iş adamları birbirini keşfetti

Yeniçeri Tekstil şirketi sahibi Ahmet Yeniçeri de Rusya pazarına girmekte çok geç kaldıklarını belirterek, “Burada çok kalabalık Rus işadamlarını görüyoruz, ilgi çok yüksek. İnanıyorum ki Rusya’da Ege bölgesi olarak faydalı ticaret yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Roteks Tekstil şirketi sahibi Jak Eskinazi de, “Rusya büyük pazar. Biz genellikle Avrupa’ya yönelik ihracat yapıyoruz, Ruslar da bizim Avrupa modasını ne kadar iyi takip ettiğimizin farkında. Ama biz Rusya piyasasında yokuz. Bu organizasyonun Ege-Rusya arasında ticaretin artmasına vesile olacağına inanıyoruz” temennisinde bulundu.

Moskova Büyükelçiliği’nin Ticaret Müşaviri Hakkı Karabörklü de Türkiye’den gelen iş adamlarına her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade ederek, “Burada iyi duyuru yapmak çok önemli. Bugünkü katılım çok iyi. Rus işadamları ve Egeli işadamlarının birbirini keşfetmesi için çok önemli fırsatlar oluştu” şeklinde konuştu.