Gref: Erdoğan'ın çabalarını alkışlıyoruz

27

Sberbank CEO'su German Gref, Denizbank'ın alımı ile ilgili imzalanan anlaşmada yaptığı konuşmada Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çabalarını alkışladıklarını söyledi.

German Gref törende yaptığı konuşmada, Denizbank'ı satın almaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, bu yatırımın kendileri için önemli bir adım olduğuna işaret etti. Türkiye'nin çekici ve ilginç bir piyasa olduğunu anlatan Gref, "Bu ülke dünyanın ve Avrupa'nın en dinamik ekonomilerinden biridir. Gelecek 10-15 sene içinde en çekici bölgelerden biri olacak. Genç insan kaynağı da var. Yani Türkiye'ye gelen her kim olursa olsun 10-15 sene içinde ülkenin aldığı merhaleyi görebilir." dedi. AK Parti iktidarı ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın çabalarını görüp alkışladıklarını aktaran Gref, şöyle devam etti: 

"Türkiye, şeffaf bir hal alıyor. Bizim satın alma kararımız buna bir cevaptır. Böyle bir ortamda yatırım kararını almak kolay değildir. Biz, Türkiye'ye güvendiğimiz için satın alma kararı aldık. Gelinen aşamada ülkede üretimin arttığına, ihracatın güçlendiğne tanık oluyoruz. Bunalıma karşı dayanıklı olduğunu görüyoruz. Türkiye finans sektörü de güçlü ve karlı. Bunu bunalım döneminde artan sermaye yeterlilik oranlarından ve likiditeden anlıyoruz. Yani burada alınan karaların ve denetimlerin iyi olduğunu, diğer ülkelerde olduğu gibi risklerin bulunmadığını anlıyoruz."