Rusya’nın Singapur’u Türk yatırımcı bekliyor

67

Rusya’nın en çok yabancı yatırımcı çeken Kaluga bölgesi Türk girişimcileri bekliyor. Türkiye Moskova Büyükelçiliği’nde bölge tanıtım toplantısında konuşan Kaluga Valisi Anatoli Artamanov 1 milyonun üzerindeki bölgede yabancı yatırımların toplamının 2011 sonu itibari ile 4,6 milyar doları bulduğunu söyledi. Rusya’nın Singapur’u olarak tanımlanmaktan çok memnun olduklarını ifade eden Vali Artamanov, bölgelerine yatırım için gelen girişimcilere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Türk iş adamlarının katılımı ile gerçekleşen toplantıda açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Aydın Sezgin, Türkiye ve Rusya’nın bölgeleri arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi için çaba harcadıklarını, Rusya’da 2 binin üzerinde Türk şirketin faaliyette bulunduğunu söyledi.

Kaluga’nın Moskova’ya komşu bir yerleşim birimi olduğunu ifade eden Sezgin, “Kaluga’da sanayi yatırımları açısından önemli bir potansiyel var. Küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin bölgelere yönelik yatırım ve ziyaretlerini destekliyoruz. Bölgede inşaat ve gıda üzerine iş yapan şirketlerimiz var. Efes Pilsen’in yatırımı var. Daha fazla Türk şirketinin bölgede yatırımları için Kaluga bölgesi her türlü desteği vermeye hazır” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın dört sorununa çözüm bulan bölge

Kaluga’nın ekonomik açıdan kendi kendine yeten bir bölge olduğunu ifade eden Vali Artamanov, 90’ların sonunda ekonomik açıdan gelişim için çalışmalarının başladığını hatırlattı. Bürokrasi, yolsuzluk, alt yapı yetersizliği ve yüksek vergilendirmeyi Rusya’nın dört temel sorunu olarak tanımlayan Artamanov, yatırımın önündeki engelleri kaldıran en başarılı bölgelerden biri olduklarını ifade etti.

Yatırım için şirketler başvurduğunda bölge yönetimi olarak hızlı bir şekilde ele alıp karar verdiklerini kaydeden Vali, tek engelin ekoloji olabileceğini söyledi. “Yabancı firma ülkemize para getiriyor. Buna neden engel olalım?” sorusunu yönelten Rus Vali, bugüne kadar sadece bir şirkete ekolojik nedenlerden dolayı yatırım izni çıkmadığını hatırlattı. Vali Artamanov bölgelerinde Yabancı Yatırım Ajansı kurduklarını, ücretsiz olarak yatırım için gelen yabancılara her türlü alt yapı desteğini verdiklerini ifade etti.

Rüşvet ve yolsuzluklarla mücadelede önemli yol aldıklarını da kaydeden Artamanov, “Doğrudan cep telefon numaramı yabancı yatırımcıya veriyorum. Herhangi bir rüşvet girişimi olduğunda talep eden memuru görevden alıyorum. Bunu tüm çalışanlarımız bilir. O yüzden hiç kimse rüşvet ve yolsuzluğa kalkışamaz” dedi.

“Türkiye’nin organize sanayi örneğinden yararlandık”

Türkiye’nin organize sanayi örneklerinden yararlandıklarını ve bu çerçevede bölgeye 8 ayrı alanda endüstriyel park kurduklarını kaydeden Vali, “İnşaatlarımızın yüzde 70’ini Türk şirketleri yaptı. Bunlar Ankara’da gördüğümüz sanayi bölgeleri kadar büyük olmasa da, yeterince büyük. Ancak henüz ciddi bir Türk yatırımı bölgeye alamadık. Sorumlu olarak kendimizi görüyoruz. Yeterli tanıtımı yapamadığımızı düşünüyoruz. Altyapı olarak sorunumuz kalmadı. Kurulacak tesislerde çalışacak insanlar için konutlar bile inşa ettik. İçinde okulları, yüzme havuzları, spor tesisleri ve kreşleri var bu tesislerin. Hatta burada açtığımız okulun Rusya’da örneği yok” şeklinde konuştu.

“Herkes krizle, Türkiye ve Rusya büyümekle meşgul”

Vergi konusunda yatırımın büyüklüğüne paralel olarak 1-5 yıl arasında bazı kalemlerde tamamen muaf, bazılarında da önemli indirimler yaptıklarını vurgulayan Kaluga Bölgesi Valisi Artamanov, “İnşaat malzemeleri üretimi, Tarımsal ürün işletmeleri, kereste, makine ekipmanları, cam, tekstil, hazır giyim, tüketim malları, gıda, ilaç ve otomobil sanayi bölgemizin önemli iş kolları arasında yer alıyor. Dünya genelinde Avrupa kaynaklı bir durgunluk söz konusu. Herkes krizle, Türkiye ve Rusya büyümekle meşgul” tespitinde bulundu.

Başkent Moskova’ya komşu olmalarının çok büyük avantaj oluşturduğuna değinen Vali, istihdam açısından da Rusya’da bir ilki gerçekleştirdiklerini ve iş yerlerine eleman yetiştirmek için atölye tarzı okullar kurduklarını belirtti. Vali İşçi Hazırlama Merkezleri aracılığı ile 7 binin üzerinde genci eğitimden geçirdikleri bilgisini aktardı.