Rusya'dan Kıbrıs Rum Kesimi'ne 5 milyar dolarlık takviye

15

Rum Yönetimi’nin, bugün ağırlaşan ekonomisine soluk aldırmak için yaptığı yeni kredi talebine Moskova tarafının olumlu yaklaştığı, Rusya Merkez Bankası’nın talebe yeşil ışık yaktığı ve ilgili anlaşmanın çok yakında açıklanacağı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, “Moskova’dan Krediye Yeşil Işık... Rusya Merkez Bankası’nın Danışmanından Teyit... Offshore’lar (Kıyı Şirketleri) ve Rus Bankaları Terazinin Kefesini Lefkoşa Lehine Ağırlaştırıyor” başlıklı haberinde, Rusya Merkez Bankası Danışmanı’nın, meblağ talep edilen 5 milyar Euro’dan biraz az olsa da Güney Kıbrıs’a kredinin verileceğini açıkladığını yazdı.

Gazete Rusya Merkez Bankası Danışmanı’nın ilgili açıklamasının Rus medyasına, Interfaks Haber Ajansı tarafından geçildiğine işaret etti.

Habere göre “Nezavisimaya Gazeta” isimli Rus gazetesi “Moskova Kıbrıs’ın Ekonomisini Satın Alıyor” başlıklı haberinde Rus kredisinin, Güney Kıbrıs’taki Rus kıyı şirketleri ve bankalarının faaliyetlerinden dolayı verileceği değerlendirmesinde bulundu.

Gazete uluslararası ilginin Yunanistan ve bugünkü seçimler üzerinde yoğunlaşması nedeniyle Moskova’nın Rum yönetimine verdiği bu olumlu yanıtın geri plana düştüğü yorumunda da bulunan gazete Eurogroup Başkanı Jean Claude Junker oy verme işleminin başlamasının hemen öncesinde Yunan halkına, Euro’ya sırt çevirmemeleri çağrısında bulunduğunu yazdı.

Habere göre Junker Kurier isimli Avusturya gazetesine verdiği mülakatta “Bu seçimleri radikal sol kazanırsa -ki bu ihtimal dışı değil- bu zaferin Avrupa para birliğine etkileri önceden kestirilemez. Biz Eurogroup olarak her Yunan hükümetiyle görüşmek zorundayız. Yalnızca, Euro bölgesinin terk edilmemesi konusunda uyarıda bulunabilirim çünkü böyle bir durumda iç desteğini tehlikeye sokar” dedi.

RUM YÖNETİMİNİN KREDİ KARŞILIĞINDA RUSYA’YA VERDİKLERİ SORGULANIYOR

Mahi manşet haberine “Rusya’dan Sevgilerle... Ancak Kredi Şartları ve Kıbrıs’ın Taahhütleri Bilinmiyor” başlığını attı.

Gazete Rusya’dan talep edilen kredi miktarının 5 milyar Euro civarında olduğunu, bu meblağın hem Rum yönetiminin 2013 yılı kamu ihtiyaçlarının karşılanması hem de “Laiki Bank”ın sermayesinin yeniden yapılandırılması maksadıyla EFSF’ye yapılacak başvuruda güçlü bir müzakere kozu olarak kullanılacağını belirtti.

Gazete Rum yönetiminin düne kadar sessizliğini korumasına karşın Rus basınının dün, Moskova’nın Güney Kıbrıs’a piyasa faizlerinin altında bir faizle 5 milyar Euro tutarındaki ikinci krediyi vermek niyetinde olduğu haberini verdiğine dikkat çekti.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak krediyle ilgili müzakerelerin mümkün olan en üst düzeyde, yani Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas eliyle yürütüldüğünü, Rusya’nın düşük faizli kredi vermeyi kabul etmesinin nedeninin de bu olduğunu yazdı.

İspanya’nın EFSF’ye başvurusundan sonra, bu ülkeye verilen kredinin faizinin yüzde 3 olacağı hatırlatılan haberde Rusya’nın 5 milyar Euro krediyi yüzde 3’ün de altında bir faizle verip veremeyeceği sorgulandı.

Gazete Rusya’nın daha önce verdiği 2,5 milyar Euro tutarındaki krediye yüzde 4,5 faiz istediğini de hatırlattı, şunları yazdı:

“Hükümetin,  Rusya’ya karşı üstleneceği siyasi taahhütlerin ötesinde ne tür taahhütlerde bulunduğunu (bazıları enerji ve terminal meselelerini işaret ediyor) ve neden kredinin tamamını; şartları çok daha uygun olan EFSF’den almadığını izah etmesi gerekecek.”