Rus heyetinden Türk girişimcilere yatırım çağrısı

156

Rusya’nın en önemli sanayi kentlerinden Ulyanovsk’dan Bursa’ya gelen heyet, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nde (OİB) gerçekleştirilen toplantıda yatırım çağrısı yaptı.

Heyet üyelerine, Türkiye İhracatçılar Meclisi Rusya Masası Koordinatörü ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Tetik, Rusya’nın Ulyanovsk bölgesinin diğer bölgelerden farklılık gösterdiği ve üretimin daha iyi seviyelerde bulunduğunu ifade etti. Tetik, Türk otomotiv endüstrisinin şuan Avrupa’yla tam bütünleşmiş ve üretiminin yüzde 70’ini ihraç eden bir pozisyonda olduğunu belirtti.

Türk otomotiv endüstrisinin 2012 hedefini, üretilecek 1 milyon 100 bin aracın 770 binini ihraç etmek olarak tanımayan Tetik, otomotiv sektöründe iki ülke arasındaki ticaretin kriz öncesi dönemi yakalamak üzere olduğunu aktardı.

Ulyanovsk heyeti adına bir konuşma yapan Bölgesel Gelişim Bölümü Başkan Yardımcısı Barabanov Oleg Vladimiroviç de bölgeye yatırım amaçlı gelecek Türk işadamlarına güvenli bir yatırım ortamı sağlanarak, her türlü imkânın oluşturulacağını dile getirdi. Yatırım sırasında oluşabilecek risklerin de yerel yönetim tarafından karşılanacağını vurgulayan Vladimiroviç, Türk işadamlarını Rusya’ya yatırıma davet etti.

Vladimiroviç, "Rusya’daki kanunlar nedeniyle devlet arazisini almak ve o araziye sanayi kuruluşu inşa etmek oldukça zor. Bu noktada yatırımcılara kolaylık sağlamak adına biz arazi teminleri yaptık, böylece girişimcilere sadece üretim yapacakları yeri seçmeleri kalıyor." dedi.