Rus şirketler maaş artışını sevmiyor

167

Rusya’da gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, ülkede faaliyet gösteren işletmelerin yarısının çalışanların maaşlarına zam yapmak istemediği ortaya çıktı.

Rusya’da faaliyet gösteren Superjob.ru’nun yaptığı araştırma ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırmaya göre geçen yıl şirketlerin yüzde 53’ü işçilerin ücretlerine artış yapacağını açıklarken, bu yıl oran yüzde 50’ye düştü.

Ayrıca araştırma sonuçlarına göre; 2012 yılında iş verenler iş başvurusunda bulunanlara geçen yıla göre yüzde 5,1 daha fazla maaş teklif etti.

Konuyla ilgili newsru.ru’ya açıklamada bulunan EMG Professional şirketi pazar araştırmaları bölüm başkanı Natalya Plotnikova, günümüzde işverenlerin kalifiye yönetici ve uzman arayışı içinde olduklarını söyledi.

Temelde, ödenen maaşlarda belirgin bir artış olduğunu öne süren Plotnikova, bunun sebebini ise vasıflı işçilerin belli oranlarda seyreden maaşları kabul etmemesi olarak açıkladı. Plotnikova, “İşverenler de piyasadaki vasıflı kadro açığı yüzünden bu işçilerin şartlarını kabul etmek zorunda kalıyorlar” dedi.

ANKOR şirketi yöneticisi Olga Serebrena ise, maaşların olması gerekenden fazla yükselmesinin AB’yi zor durumda bıraktığını hatırlattı. Uluslararası şirketlerin, Avrupa’daki alt bölümlerinin krizden etkilenmesini kendilerine bir tecrübe olarak kabul ettiklerini ifade eden Serebrena, “Uluslararası şirketler her an tetikte ve geleceğe daha bir perspektif bakıyor. Bu yüzden de çalışanların maaşlarında artırıma gitmede daha şüpheci yaklaşıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.