Rusya kriz ihtimaline karşı 15 milyar dolar ayırdı

4

Rusya hükümeti, önümüzdeki dönemde Avrupa piyasalarında kriz çıkma ihtimaline karşılık 2013 bütçesi için 500 milyar ruble (15,4 milyar dolar) kaynak ayırdı.

Dış basına açıklamalarda bulunan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya hükümetinin, önümüzdeki dönem de olası bir kriz durumunda kullanılmak üzere 500 milyar rublelik bir rezerv oluşturulmasını kabul ettiğini açıkladı.

Devlet desteğinin ihtiyaç sahibi kişilere ve işletmelere yönelik olarak gerçekleştirileceğini açıklayan Siluanov, kredi kuruluşlarının yeniden sermayelendirilmesi için gerekli olan tahvilleri, bu kuruluşlarının faaliyetlerine göre serbest bırakılacağını kaydetti.

Maliye bakanı yaptığı açıklamada, bu yıl petrolün varil fiyatının 117 doların altına düşmesi durumunda 800 milyar ruble (25 milyar dolar)’lik bir kaynağın,  ortaya çıkacak bütçe açığını kapatmak için kullanılabileceğini söyledi.

Siluanov, “Pratik olarak, önümüzdeki zamanda ekonominin kötüye doğru gitmesi durumunda, tüm finansal enstrümanlarımızla birlikte duruma hızlı müdahale için hazırız” şeklinde konuştu.