Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, Rusya’da

26

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslar arası Ekonomik Forumu’na katılmak üzere Rusya’nın St. Petersburg kentine geldi. Türk iş adamları ile akşam saatlerinde kısa bir sohbet yapan Yıldız, forumda Türkiye gündemi ile düzenlenecek oturumda bir konuşma yapacak.

Rusya’nın Davos’u olarak da bilinen forma bu yıl Türk iş adamları çıkarma yapıyor. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ve diğer Rus işadamlarının da yer alacağı forumda iki ülke ekonomik ilişkileri ve karşılıklı yatırım imkanları ele alınacak.

Son dönemde Rusya’da 3 bine yaklaşan Türk şirketler ve 7 milyar doları aşan yatırımlarının yanı sıra, Türkiye’de Rus yatırımlarının hızla artması da dikkat çekiyor. Özellikle Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde 20 milyar dolarlık yatırım için ön çalışmalara başlayan Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın Denizbank’ı satın alması iki ülke ekonomik ilişkilerine yeni bir ivme kazandırdı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılmasının beklendiği St. Petersburg Uluslar arası Ekonomik Forum’u Rusya’nın Davos’u olarak biliniyor. Geçen yıl forum çerçevesinde 8 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalayan Rusya, bu yıl artış bekliyor.