TUSKON-RUTİD anlaşma imzaladı; Rusya’da sinerji oluşturacaklar

493

Türk girişimcilerin yurt dışına taşınması ve Türkiye’ye yatırım çekilmesinde köprü görevi kuran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Rusya’da faaliyetlerinde Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) ile işbirliği içinde yapacak.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve RUTİD Başkanı Esat Sarı Rusya pazarında ortak faaliyetlerle ilgili işbirliği anlaşmasını imzaladı. TUSKON’un gücünü arkasına alan RUTİD’in Rusya coğrafyasında Türk girişimcilere daha aktif destek sağlaması hedefleniyor.

İki dernek 30 Rus girişimciyi Türkiye’de ağırladı

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda TUSKON'un düzenlediği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2012 programına Rusya'dan 30’un üzerinde girişimci katıldı.

Rusya İnşaatçılar Birliği Başkanı Yardımcısı Kischel Konstantin ile inşaat şirketlerine lisans veren Moskova'daki yatırım ajansının başkanı Dracheva Yulia da katılımcılar arasındaydı. Güney Rusya’dan katılan heyete başkanlık eden R.F. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Stavropol Bölge yetkilisi İrina Voronenko, Türkiye’de çok sıcak karşılandıklarını, organizasyonda her şeyin düşünüldüğünü ve işadamlarının verimli görüşmeler yaptığını söyledi. İstanbul organizasyonlarının yanı sıra, Bursa ve İnegöl’de sanayici ve işadamları ile bir araya gelen fabrikalarda incelemelerde bulunan Rus heyet Türkiye’den memnun ayrıldı.

Program çerçevesinde imzalanan ikili anlaşmaya göre TUSKON ve RUTİD, iki ülke girişimcilerinin daha yakın temas kurmaları, kendi üyelerinin çıkarlarını gözeterek karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi için çalışacak.

Rus ve Türk şirketlerin ve girişimcilerin arasındaki ticari, ekonomik, bilim-teknik ve diğer alanlarda ilişkilerini geliştirmek için alt yapı hazırlığı yapacak iki kurum, birlikte seminer, sempozyum, konferans ve diğer etkinlikler yapacak.

TUSKON ve RUTİD iki ülke arasında güven inşa edecek

Rusya’ya çok önem verdiklerini kaydeden TUSKON Başkanı Meral, “Dünyadaki 4 temsilciliğimizden birinin de Moskova'da oluşu bunun bir göstergesi. RUTİD ile yaptığımız anlaşma vesilesi ile hem üyelerimizin Rusya açılımlarında RUTİD'in potansiyelinden istifade edeceğiz hem de RUTİD üyelerinin Türkiye’deki taleplerini biz üyelerimizle karşılamaya çalışacağız. Bu anlaşmanın her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyorum” temennisinde bulundu.

TUSKON’un çatısı altında 100 binden fazla sanayici, küçük ve orta ölçekli işadamını barındırdığını ifade eden RUTİD Başkanı Sarı da yaptığı değerlendirmede, “Rusya’da halen 3 bine yakın Türk şirketi faaliyet gösteriyor. İki ülke toplam ticaret hacmi 2011’de 30 milyar doları buldu. İki ülke liderleri önümüzdeki yıllar için 100 milyar dolar toplam ticaret hacmi hedefledi. Kat edilecek daha çok mesafe var. RUTİD olarak Türk işadamlarının Rusya pazarında yer almalarını önemsiyoruz. Biz de ikili ticari ilişkilere katkı sağlamak amacı ile TUSKON’la işbirliğine gittik” dedi.

Doğru girişimcilerin doğru zamanda ve doğru yerde bulunmaları için sivil toplum kuruluşları olarak RUTİD ve TUSKON’un destek vereceğini belirten Sarı, iki sivil toplum kuruluşunun Rusya ve Türkiye arasında güvenilir partner kuruluş olacağını vurguladı.

izmir arac kiralamarusyada firma kurmak