"Petrol 90 doların altına inerse, istediğimiz seviyeyi yakalarız"

8

Uluslararası Ekonomik Forum için St. Petersburg’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, petrol fiyatlarının 90 dolarların altında seyretmesi halinde, Türkiye'deki fiyatlarında da istenilen seviyeye daha rahat geleceğini ifade etti.

Sabah kahvaltısında gazetecilerle bir araya gelen Bakan Yıldız, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Petrol fiyatlarının 124-125 dolarlar civarında seyrederken, uluslararası bazı sivil toplum örgütlerinin, ‘Artık bu (petrol fiyatları) 150-200 doları görür' diye tahminlerde bulunduğunu ifaden Yıldız; “Bu fiyatlar hangi gerekçeyle çıktı da, daha da yükselecek sorusunu yöneltmiştik. Arz ve talep dengesizliğinden kaynaklanan sebepler yüzünden mi çıktı bunlar? Hayır. Tamamen Türkiye'nin çevresinde bulunan ve Arap Baharı diye nitelendirdiğimiz ülkelerde oluşturulan siyasi istikrarsızlıklarla beraber bu fiyatlar tahrik edildi. Gerekçeleri arz ve talepten kaynaklanmıyor. Tekrar eski fiyatlara ulaşacaktır demiştik. Nitekim de öyle oldu. 90 dolar bandında olmasını, eğer olabiliyorsa daha da aşağı çekilmesini -makul bir seviyeye kadar- çünkü makul bir seviyeden sonrası üreticileri tehdit ediyor.” şeklinde konuştu.

Yaşanan gelişmelerin Türkiye açısından olumlu olduğunu ifade eden Enerji Bakanı, motorine yansıyan fiyatların benzinde de görüleceğini ifade etti.  Fiyat istikrarının daha önemli olduğunu vurgulayan Bakan Yıldız, “Dünyadaki küçülen ekonomileri dikkate aldığımızda, yine arz ve talep dengesizliğinden kaynaklanan bir yapı çıkmayacağına inanıyorum. Ama Hürmüz Boğazı tehdidinde gördük. Ortada herhangi bir hareket yok ama söz var. Bu sözler, spekülatif hatta manüpülatif yönlendirmeye doğru gidiyor. Bunlar Türkiye açısından olumsuzdur. Türkiye, dış dünyasında olan bu tür siyasi istikrarsızlıkların yükünü zaman zaman çekmektedir. Bu fiyat ne kadar kalıcıysa, ne kadar 90 dolarların altında seyrederse, Türkiye'deki fiyatlar da istediğimiz seviyelere daha rahat gelecektir” dedi.