Ilıcak: Türk şirketleri Rusya'da daha yolun yüzde 1'inde

59

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erman Ilıcak, bu yıl 6 bin 500 katılımcının geldiği St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda Türkiye'den 40 civarında katılımcı bulunduğunu belirterek, ''İlk defa gerçekten Türkiye konuşuluyor'' dedi.

Ilıcak, ''St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu''nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, forumun 16'ncı yılında Türkiye'nin ilk kez resmi katılım gösterdiğini söyledi.

Bölge için ve bölgeye dair önemli kararların forumda alındığına dikkati çeken Ilıcak, forumu ''Rusya'nın Davos''u şeklinde tanımladı.

Ilıcak, TÜSİAD'ın projelere bakarak foruma katılım kararı aldığını belirterek, ''Onlardan bir davet vardı ama Türkiye'de bir muhatap, beraber çalışacakları bir ortak, organizasyon bulamıyorlardı. Daha sonra onlardan da bir davet gelince, TÜSİAD böyle bir karar aldı. Onun üzerine proje gerçekleşti ve gayet başarılı oldu'' dedi.

TÜSİAD'ın farklı sektörlerden iş adamlarını foruma getirmeyi sağladığına işaret eden Ilıcak, Türkiye ile ilgili bir oturumun ilk kez yapıldığını bildirdi.

Ilıcak, bu yıl 6 bin 500 katılımcının geldiği forumda, Türkiye'den 40 civarında katılımcı bulunduğunu belirterek, ''İlk defa gerçekten Türkiye konuşuluyor'' dedi.

-''600 civarında Türk şirketi var''-

Türkiye ile Rusya'nın ekonomik anlamda iyi ilişkileri olduğunun altını çizen Ilıcak, ''Türk perakendecileri burada çok hızlı büyüyor. Türkiye'deki markalar burada gidecekleri yolun daha yüzde 1'indeler, önlerinde gidecekleri daha yolun yüzde 99'u var. Bankacılıkta da iyi gidiyoruz'' diye konuştu.