TÜSİAD’dan Rusya’nın Davos’una çıkarma

7

TÜSİAD 21-22 Haziran 2012 tarihlerinde St. Petersburg’da yapılan Saint Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’na (SPIEF) kurumsal olarak katılım gösterdi.  Forum çerçevesinde TÜSİAD, Türkiye ekonomisini ve yatırımlarını konu alan bir oturum düzenledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ oturuma katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Habertürk TV Haber Sunucusu Suna S.  VİDİNLİ’nin moderatörlüğünde düzenlenen oturumda, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erman ILICAK, Sberbank Kıdemli Başkan Yardımcısı Denis BUGROV, TPG Capital Yönetici Ortağı Stephen PEEL, International Finance Corporation (IFC) Başkan Yardımcısı Dimitris TSITSIRAGOS ve CüneydZapsu Danışmanlık Başkanı Cüneyd ZAPSU birer konuşma gerçekleştirdi.

Forum ile ilgili bilgi veren TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erman ILICAK, bölge için ve bölgeye dair önemli kararların forumda alındığına dikkati çekerek, forumun 16’ncı yılında Türkiye’nin ilk kez katılım gösterdiğini belirtti. Forumu ‘‘Rusya’nın Davos’’u şeklinde tanımlayan ILICAK, TÜSİAD’ın farklı sektörlerden iş adamlarını foruma getirmeyi sağladığını söyledi.

Bu yıl 6 bin 500 katılımcının geldiği forumda, Türkiye’den 40 civarında katılımcı bulunduğunu belirten ILICAK, ‘forum çerçevesinde ilk defa gerçekten Türkiye’nin konuşulduğunu ifade etti.

Türkiye ile Rusya'nın ekonomik anlamda iyi ilişkileri olduğunun altını çizen Ilıcak, ''Türk perakendecileri burada çok hızlı büyüyor. Türkiye'deki markalar burada gidecekleri yolun daha yüzde 1'indeler, önlerinde gidecekleri daha yolun yüzde 99'u var. Bankacılıkta da iyi gidiyoruz'' diye konuştu.

1997 yılında kurulan St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu (SPIEF), 2006’dan bu yana Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın himayesinde yıllık olarak düzenlenen ve uluslararası iş ve siyaset dünyasının önde gelen liderlerinin, medya, akademi ve sivil toplumdan etkin isimlerin katıldığı üst düzey bir zirve toplantısı niteliğinde.