Yıldız: Nükleer santral Türkiye'deki sanayi performansını iki kat artırır

31

Uluslararası Ekonomik Forum için St. Petersburg’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız kahvaltıda gazetecilerle bir araya geldi. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Yıldız; Türkiye sanayisinin performansının Nükleer santral kurulduktan sonra iki kat artacağını söyledi.

Türkiye'nin çok hızlı büyüyen yanıyla nükleer santrallere hem sanayileşme hem de elektrik ürtme açısından ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Bakan Yıldız, "Nükleer güç santrallerini yapmaya başladıktan sonra, bir kısmını ürettikten sonra, bir kısmını üretmeyi hedef koyduktan sonra artık Türkiye sanayisinde çok ciddi bir aşamaya gelmiş olacak. Böylece sanayide ve sanayileşmede Türkiye en az iki kat performansı rahat yakalar" dedi.

Bakan Yıldız: Nükleer Santralle birlikte Türkiye’nin Rusya’ya bağımlılığı azalıyor

Uluslararası Ekonomik Forum için St. Petersburg’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, inşa edilecek nükleer santrallerle birlikte, Türkiye’nin Rusya’dan doğalgaz ithalinin 3,6 milyar dolar düşeceğini ve böylece Rusya’ya olan bağımlılığın da azalacağını açıkladı.

“Türkiye'nin Rusya'ya bağımlılığı'' konusuna açıklama getiren Enerji Bakanı, Türkiye’nin doğalgazdan ürettiği elektriği veya Türkiye'nin büyüme hızını karşılayacak kısmını nükleer enerjiyle telafi etmeyi düşündüğünü ifade etti.

Bakan Yıldız, “Bunun çok önemli bir olgu olduğunu gördük ve Rusya'ya olan bağımlılığımız, ithalata olan bağımlılığımız azalıyor. Bizim Akdeniz'e kurduğumuz nükleer santral yaklaşık 3,6 milyar dolarlık doğalgaz ithalatını engelliyor” şeklinde konuştu.

“Bir ülkeye yatırım yaptığınızda, 20-25 milyar dolar para yatırdığınızda siz mi oraya bağımlı olursunuz, yoksa o mu size bağımlı olur?” sorusunu yönelten Enerji Bakanı,“Biz Rusya Federasyonu ile karşılıklı bağımlılığı esas alıyoruz. Çünkü biz stratejik işbirliğimizi dostluk üzerine ve işbirliğini geliştirmek üzere kurguluyoruz. Birbirine galip gelme, birbirini yenme üzerine değil. Son derece şeffaf olarak görüştüğümüz Rusya Federasyonu yetkilileri ile karşılıklı bağımlılığı ön plana çıkartan ve esas alan bir yapı üzerindeyiz'' dedi.