Rusya, Türkiye’den meyve sebze ithalatını yasaklayacak iddiası

239

Rus basınına göre, Bitki Koruma ve Karantina Servisi Rosselhoznadzor, Türkiye'den getirilen meyve ve sebze ithalatını, ürünlerde tespit edilen zararlı Batı çiçek güvesi ve kimyasal gübreler gerekçesiyle yasaklayabilir. Cihan Haber Ajansı’na konuşan yetkililer ise herhangi bir genel yasağın gündemlerinde olmadığını söyledi.

Rosselhoznadzor'dan yapılan açıklamada Ocak-Haziran aylarında Türkiye'den getirilen meyve ve sebzelerde gümrük kontrolü sırasında 33 kez zararlı madde buldukları ifade edildi. Açıklamada, "Konu Amerikan beyaz kelebek ve Batı çiçek güveleriyle ilgili. Ayrıca bu zararlı ürünlerin üzerlerinde ilgili sertifika belgeleri de bulunuyordu. Zira bu belgelerde ürünlerin uluslar arası ve Rusya taleplerine göre uygun olduğunu garanti ediliyordu" denildi.

Rosselhoznadzor, Ocak-Haziran ayları içinde Türkiye'den getirilen 41 partide de yüksek dozlu hormon tespit ettiklerini belirtti. Kurum açıklamasında, "41 parti içinde 750 binden fazla meyve ve sebzede Rusya ilgili mevzuatlarının belirlediği düzeyi azami derecede aşan yüksek dozlu hormon, kimyasal gübreler tespit edildi" bilgisi verildi.

Rosselhoznadzor benzer gerekçelerle 2005 yılında Türk bitkisel ürünlerine yasak getirdiklerini de hatırlattı.

Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na konuşan Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, "Biz şu anda Türkiye'ye yönelik böyle bir yasağı düşünmüyoruz. Sadece Türk ilgili meslektaşlarımıza yazı gönderdik. O yazımızın yanıtını bekliyoruz. Gerçekten de son aylarda ürünlerle ilgili sorunlar yaşıyoruz. Ama daha önce olduğu gibi bu sefer de Türk arkadaşlarımızla sorunu çözeceğimize inanıyoruz" şeklinde konuştu.