Akkuyu’da görev alacak Türk ekibe Rosatom’da eğitim verildi

298

Rusya Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Mersin Akkuyu’da inşa edilecek Nükleer Santral Bilgilendirme Merkezi'nde görev yapacak uzmanlara eğitim verdi. Bu tür eğitimi ilk defa Türk uzmanlar için özel olarak düzenleyen Rosatom Türk ekibine, tüm sorulara açık olmalarını ve vatandaşları doğru bilgilendirmelerini istedi.

Rusya Atom Enerjisi Kurumu'nun başkent Moskova’da bulunan merkez binasında düzenlenen eğitim seminerine Türkiye'den yedi kişilik heyet katıldı. Uzmanlar Mersin Akkuyu'da kurulacak Nükleer Santral Bilgilendirme Merkezi'nde görev yapacak. Bir hafta süren programda Türk uzmanlar meslektaşları ile tecrübe paylaşımı imkanı buldu.

Nükleer Enerji konusunda Çernobil zamanında oluşan önyargıların en büyük problem oluşturduğunu kaydeden Rosatom İletişim Dairesi Başkanı Sergey Novikov o zaman ne söylendiyse derin şekilde halk arasında kökleştiğini söyledi. Novikov, “Bazı radikal çevreler gerçekle ilgisi olmayan radikal enformasyonlar oluşturdu. Bu yüzden çok çalışmamız gerekiyor. Tek kuralımız doğruları söylemek ve oldukça şeffaf olmak.

Çünkü artık tecrübe ile sabittir ki, ne zamanki birisi her hangi bir bilgiyi az da olsa saklamaya çalışsa, ya da örtmeye çalışsa bu mutlaka hem yanlış yorumlanır hem size karşı olan güveni sarsar”  ifadelerini kullandı.

Fukuşima nükleer santral kazasını örnek veren Novikov, “Japonya’da vatandaşlar hükümetin bazı bilgileri saklamaya çalıştığı anlayınca devlet tarafından gelen her türlü bilgiye karşı inancını ve güvenini kaybetti. Bu yüzden bizim için önemli olan güvenilir kaynak olmak. Ve bu güvenirliliği hiç bir zaman yitirmemek” diye konuştu.

Vatandaşların nükleer konusunda bilgilenmesinin çok önemli olduğunu da vurgulayan Novikov, "Normalde vatandaşlar bir çok ölçü birimlerinden haberdar değil. Örneğin havada ve insan vucudunda yer alan radyasyon oranı ile ilgili bilgisi yok. Bu yüzden siz onlara şu kadar radyasyon vardır sende derseniz bunun zararlı mı, faydalı mı olduğunu bilmez. Türkiye’nin ve buraya gelen ekibin yapması gereken çalışmalardan biri bu tür temel bilgilerin insanların rahat anlamalarını sağlamaktır" dedi.

Seminere katılımcı olarak bulunan Akkuyu Nükleer Santral Bilgilendirme Merkezi Yöneticisi Mehmet Faruk Uzel Türiye'de konu ile ilgili halkın fazla bilinçli olmadığını söyledi. Amaçlarının bilgilendirme merkezi ve medya aracılığı ile bu eksikliği gidermek olduğunu kaydeden Uzel, "Burada aldığımız verilerle ve kazandığımız donanımla Türkiye genelinde nükleer konusunda Türk halkını bilgilendirmek ve doğru halka ilişkiler programını yürütebilmek istiyoruz" dedi.

Akkuyu'daki santralin işletmeye başlamadan önce toplumun farklı kesimlerinin kaygılarını gidermek istediklerini kaydeden Akkuyu Nükleer Güç Santrali Basın Danışmanı Sezer Kılıç, Türk halkı neyi görmek ve öğrenmek istiyorsa gerekli bilgilerin sağlanacağını kaydetti. Kılıç, "Nükleerin insanlara tek bir zararı var o da piskolojik korku. Bunun dışında ispatlanmış hiç bir zarar yok. Kafanızda çok fazla soru işaretleri var. Biz de diyoruz ki, gelin elimizden gelen tüm bilgileri size açıyoruz. Gelin uygulamalı görün. Kafanızda sorular varsa onları da uzmanlarımıza sorun. Sonuna kadar açığız. Gördükten sonra santrallerin güvenli olduğuna inanabileceklerini düşünüyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Hakla İlişkiler grubu Moskova’ya 350 kilometre uzaklıkta Tver bölgesi Udomlya yerleşim birimine yakın çevrede kurulan Kalinin Nükleer Santrali’ni de ziyaret ederek burada reaktörlerin çalışmaları ile ilgili de bilgiler aldı.