Kıbrıs Rum Kesimi Rusya ve Çin’den 10 milyar Euro istiyor

27

Kıbrıs Rum Kesimi Avrupa’da yaşanan borç krizi nedeni ile bütçe açığını kapatmak için Rusya ve Çin’den 10 milyar Euro kredi talep ediyor.

Kıbrıs Rum Hükümeti Sözcüsü Hristos Hristofides yaptığı açıklamada, “Rusya ile en yüksek seviyede görüşmelerimiz devam ediyor. Çin’den de olumlu cevap bekliyoruz” dedi.

Rusya ve Çin’den kredi almanın günah olmadığını ifade eden Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas da Rusya’dan alacakları borcun egemenlik haklarına herhangi bir zarar vermeyeceği savunmasında bulundu. Rus basınında ise Suriye Tartus deniz üssünün kapanması durumunda Rum Kesimi’nde bir deniz üssü kurulabileceği iddiaları yer aldı.

Rusya geçen yıl da Rum yönetimine gayri safi milli hasılanın yüzde 10’ununu bulan 2,5 milyar Euro borç vermişti.

Kıbrıs Rum Kesimi Euro Bölgesi’nde yaşanan borç krizi nedeni ile zor günler yaşayan yerli bankaların finansmanı için destek arıyor.

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Moody’s Kıbrıs Rum Kesimi’nin iki büyük bankası Bank of Cyprus ve Hellenic Bank’ın notlarını düşürmüştü.

Kıbrıs Rum Kesimi Bankalarının Yunan yatırımcılarla aldığı risk 23 milyar Euro’yu aşıyor. Bu rakam Kıbrıs Rum Kesimi’nin 17,3 milyar Euro’yu bulan 2011 gayri safi milli hasılasından çok daha fazla.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslar arası Para Fonu (IMF) temsilcileri de gelecek hafta Kıbrıs Rum Kesimi’ne bir ziyaret gerçekleştirecek ve muhtemel krediler konusunda müzakerelerde bulunacak.