Rusya'dan Türk otomotivcilere davet

21

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)’nin organizasyonunda St. Petersburg’da incelemelerde bulunan 23 yan sanayi firması, burada üretim ve ihracat imkanlarını değerlendirdi. Üretim için büyük avantajlar sunan Rusya, görüşmelerde Türk yan sanayisine güvendiği mesajını verirken, firmaları yatırıma davet etti.

St. Petersburg’da GM, Toyota ve Ford Sollers tesislerini gezdiklerini ve üst düzey temaslarda bulunduklarını kaydeden OİB Başkanı Orhan Sabuncu, "Rusya bizim için hedef pazar. Ruslar da otomotivde üretim yapan küresel markaların yerlilik oranını yüzde 45 seviyesine çekmek istiyor. Bu nedenle bizi yatırıma bekliyorlar." dedi.

Dünya otomotiv devlerinin tercih ettiği Türk yan sanayi, Rusya Federasyonu tarafından da birçok bölgede yatırım teklifleri alıyor. Son olarak otomotiv endüstrisinde gelişme gösteren St. Petersburg’da Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizasyonuyla görüşmelere katılan 23 yan sanayi firması, burada yaptıkları temaslarda olumlu gelişmelere imza atarak, ihracatın artmasına olumlu katkılarda bulunuyor. OİB organizasyonuyla St. Petersburg’da 5 günlük inceleme gezisine katılan firma temsilcileri, burada çeşitli seminerlerin yanı sıra üretim yapan GM, Toyota ve Ford Sollers tesislerini ziyaret edip, üst düzey yöneticilerle görüşmelerde bulundu. Ayrıca Rusya Federasyonu Bölgesel Kalkınma Bakan Yardımcısı Yuriy Osintsev ve St. Petersburg Bölgesel Yönetimi Yatırım Komitesi Başkan Yardımcısı Anton Buchnev ile de bir araya gelen OİB heyeti, bölgeye yatırım konusunda bilgilendirildi.

Osintsev ile Buchnev, St Petersburg’da üretim tesisi bulunan küresel markaların çok düşük olan yerlilik oranını artırmaları için Türk yan sanayicilerin burada yatırım yaparak tedarik konusunda destek olmalarını istedi. Yatırım için arazide ve birtakım vergilerde avantajlar sağlayacaklarının altını çizen Rus yetkililer, Türk yan sanayisinin bölgelerinde çözüm ortağı olmalarını beklediklerinin kaydetti.

St. Petersburg ziyaretini değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, Türk otomotiv endüstrisinin geldiği noktada Avrupa’nın bir parçası olduğunu ve birçok ülkeden yatırım davetleri aldıklarını aktardı. St. Petersburg’un da bunlardan biri olduğuna dikkat çeken Sabuncu, Türk sanayisinin artık dünyada güzel işler yapmaya başladığını, otomotiv endüstrisinin de bunda başrol oynadığını söyledi. Sabuncu, "Rusya’da OİB adına ofis açarak özellikle otomotiv endüstrisinde büyük gelişme içinde olan bu bölgede neler yapabileceğimizi sürekli araştırıyoruz. Bu konuda fırsatların olduğunu gördük. St. Petersburg da bunlardan biri. Halen 6 firmamız burada faaliyette. 20 firmamız da yatırım için sırada." diye konuştu.

Rusya’ya gelmeden önce Türk firmalarının burada ne yapacaklarını bilemediğini, ancak ziyaretler sonrasında iş ortamını, sistemi, tesisleri ve insanını tanıdığını aktaran Sabuncu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rusya otomotiv endüstrisine büyük önem veriyor. Bu nedenle St. Petersburg’da son yıllarda küresel markalar üretime başladı. Rus hükümeti de önümüzdeki dönemde bu küresel üreticilerin bazılarında yüzde 10’lara kadar düşen yerlilik oranını yüzde 45 seviyesine çekmek istiyor. Dolayısıyla bu küresel markalara tedarik sağlayacak yan sanayinin de burada üretime geçmesi için arazi ve yatırım gibi alanlarda çeşitli destekler veriyor. Rusya bizim için de ihracatta hedef pazar. Gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmelerle ihracatımızı artıracağız. Burada yatırım yapmak isteyen firmalarımız da ihracatımıza olumlu katkılarda bulunacak. Yeni pazarları yerinde inceleyerek neler yapabileceğimizi görerek 2023 yılı hedefine ulaşacağız."