Altı kent Rusya ekonomisinin yarısını üretiyor

328

Moskova ve St. Petersburg dahil altı bölge Rusya gayri safi milli hasılasının yüzde 50’sini üretiyor.

Ria Novosti’ye göre enerji zengini Hanti-Mansi otonom bölgesi, Tümen bölgesi, Yamalo-Nenets otonom bölgesi ve Moskova bölgesi altı büyük ekonomi arasında yer alıyor.

Ria Novosti’nin bölgelere yönelik 2011 yılı raporuna göre, “Bu bölgeler federal bütçeye temel gelir sağlayan merkezler. Tüketici piyasaları ve ihracatta etkinler” değerlendirmesi yer aldı.

Bölgelerin ekonomik gelişmişlikleri açısından büyük farklılıklar olduğunun vurgulandığı raporda, “Bu daha çok doğal kaynaklarla ilgili. Geçmişten gelen alt yapı, iklim şartları ve diğer faktörler bunda etkili” ifadeleri yer aldı.

Moskova, St. Petersburg daha çok finans merkezleri olarak etkili olurken, Tümen doğal kaynaklar açısından zengin bölge olarak değerlendiriliyor. Doğal zenginlik ve finans merkezleri ise birbirini destekler mahiyette büyümeye devam ediyor.

Kuzey Kafkasya, Volga Bölgesi, Sibirya ve Uzak Doğu bölgesi ise ekonomik ve sosyal şartların en zor olduğu bölgeler arasında yer alıyor.

Uzmanlara göre rapor sonuçları hiç de şaşırtıcı değil. Uzun süredir devam eden problemin hızlı çalışmalarla çözüme kavuşması ise neredeyse imkansız.