“Rusya ekonomisi krize rağmen güçlü; dolar bu yıl 32 ruble olur”

96

Rusya ekonomisi küresel krize rağmen 2012’de yüzde 3,8 büyüyecek. Enflasyon rakamlarını 2012 için yüzde 6,5 olarak bekleyen ekonomi uzmanları, yılsonu dolar kurunu da 32 ruble olarak öngörüyor.

Reuters haber ajansına Rusya ekonomisi ile ilgili değerlendirmede bulunan ekonomi uzmanlarına göre önümüzdeki çeyreklerde büyüme rakamlarında bir kısım küçülme olsa da, Rusya güçlü ekonomik yapısını koruyacak.

Alfa Bank ekonomi uzmanı Natalya Orlova 2012’nin ilk çeyreğinde güçlü yapının sürdüğünü, küresel risklerden Rusya’nın fazla etkilenmediğini ifade etti. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve kötüleşen uluslar arası görünüşe rağmen, iç talebin önümüzdeki aylarda nispeten esnek kalacağını öngören Orlova, “5,4’e gerileyen işsizlik oranları ücretlerde artışa neden oluyor. Bu da tüketici harcamalarına olumlu yansıyor” dedi.

Mayıs ayında Rusya’nın 4,2 büyüdüğünü hatırlatan TKB Capital’den Andrey Karihalin’e göre, tüketim ve devlet şirketlerinin yatırımları Rusya ekonomisinin ana motoru olmaya devam edecek.

Uzmanlara göre Rusya 2012’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 3,6, dördüncü çeyreğinde de yüzde 3,2 büyüyecek. 2013’ün ilk çeyreği için ise büyüme tahmini yüzde 2,9. Mayıs ayında ise uzmanlar üçüncü çeyrek için yüzde 3,4, son çeyrek için yüzde 3,2 ve gelecek yılın ilk çeyreği için de yüzde 3,4 büyüme rakamları açıklanmıştı.

Uzmanların enflasyon rakamları yüzde 6,5 olarak değişmezken, 2012 için dolar kuru 31,1 rubleden 32 rubleye çıkarıldı. Cuma günü dolar kuru 32,9 rubleden kapanmıştı. Petrol varil fiyatlarında yaşanan düşüş nedeni ile Mart ayından bu yana dolar yüzde 15 değer kazandı.