Rus devlet enerji kurumu Inter RAO, Türkiye’de şirket kurdu

300

Rusya'nın dev resmi enerji kurumu Inter RAO, Türk piyasasına girmek için Türkiye'de şirket kurdu. Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın Denizbank’ı satın almasının ardından Rus şirketlerin Türkiye’ye olan ilgileri artıyor.

Inter RAO kurumundan yapılan açıklamada, Türkiye'de açılan şirketin isminin Inter RAO Turkey Enerji Holding olduğu belirtildi. Rus elektrik kurumunun yurtdışındaki başka şirket hissedarları ise Türkiye'de kurulan firmanın kurucuları arasında yer aldı. Inter RAO açıklamasında, önce Türk piyasasında araştırma çalışmaları yapacaklarını belirtti.

Kommersant gazetesi değerlendirmesinde, "Türk enerji piyasasında devlet en faal satıcı konumunda… Devlet 2010-2012 yılları arasında satışlardan yaklaşık 3,85 milyar dolar kazandı. İhaleler ise sonbahara doğru başlayacak. İnter RAO, Türkiye'deki şirketinden Türk enerji hisselerini satın almak için yararlanabilir" yorumunda bulundu.

Rus enerji kurumunun Türk piyasasını yıllardır araştırdığı belirtilen haberde, Başkanı Boris Kovalçuk’un daha önce gazeteye, “Türk ekonomisi gelişiyor, dünyanın dev 20 arasına giriyor, dolayısıyla ekonomik kalkınma düzeyi gereği enerji fiyatının da artacağını bekliyoruz" yorumunda bulunduğu ifade edildi.

Otkrıtie araştırma şirketi uzmanı Sergey Beyden'e göre, Türkiye enerji kıtlığı bulunan bir ülke, bu da yatırımcıların ülkenin enerji sektörüne olan faal ilgisini ortaya koyuyor. Rus uzman, "Daha önce RusGidro kurumu da Türkiye'ye ilgi duyuyordu, fakat geçenlerde şirket yurtdışı projelerinden vazgeçti. Burada İngiltere'nin yaşadığı olay da tekrarlanabilir. 1990'lı yılların sonunda İngiltere'de benzer durumda çoğu şirketin sektöre faal girişi söz konusu olmuştu. Fakat daha sonra bu enerji sektöründe gereğinden fazla yatırım yapılmasına ve elektrik enerjisi fiyatlarının da düşmesine neden oldu" yorumda bulundu.

2011 sonu bilançosuna göre şirketin aktif büyüklüğü 18 milyar dolar. Dış yatırım için 1 milyar Euro’nun üzerinde kredi imkanı bulunan şirketin, 18 bin megawatlık kurulu gücü bulunuyor.