Rusya enerjiye 300 milyar dolar yatıracak, yılda 200 milyar dolar kazanacak

30

Dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerine sahip olan Rusya, yeni rezervler keşfedilmemiş olsa da 60 yıl boyunca aynı seviyede üretimini sürdürebilecek. BP’nin Dünya Enerji Raporu’na göre Rusya’nın petrol rezervleri de en az 20 yıl daha yeterli olacak.

The Moscow Times’ın haberine göre, Rusya halkının büyük çoğunluğu enerji konusunda herhangi bir sorun yaşanmasını beklemezken, yerel piyasada enerji tüketiminin verimsiz olması endişeleri artırıyor. Rusya en büyük ihracatçı olduğu kadar, enerji tüketiminde ABD ve Çin’den sonra dünya üçüncüsü durumunda. Ancak raporlara göre tüketimin önemli bir kısmı israftan kaynaklanıyor.

Dünya Bankası raporlarına göre Rusya enerji tüketiminin yüzde 45’ini rahatlıkla tasarruf edebilir. 300 milyon ton ham petrole denk gelen miktar rahatlıkla Almanya, Fransa, Brezilya ve Güney Kore’nin enerji ihtiyacını bir yıl boyunca karşılayabilir.

Gelişmiş ülkelere göre kişi başına enerji tüketimi 3 kat daha fazla

Rusya lideri Dmitri Medvedev’in 2008’de hazırlattığı rapora göre 2020’ye kadar en az yüzde 40 enerji tasarrufu sağlayacak çalışmalar başlatılıyor. 2009’da hazırlanan devlet programına göre de Rusya’da enerji tüketimi gelişmiş ülkelere oranla en az 2,5-3,5 kat daha fazla.

Rusya’da aşırı tüketim geniş kara parçaları, şiddetli kış mevsimleri ve endüstriyel alt yapısı ile açıklanıyor. Özellikle de Sovyet döneminden kalma aydınlatma ve ısıtma sistemleri, verimsiz klimalar ve vatandaşa sunulan kamu hizmetleri enerji tüketimini artırıyor. Sadece kullanımda olan buzdolapların yüzde 25’i 20 yıl öncesine ait. Konut, ısıtma sistemleri ve diğer sanayi alt yapılarının önemli bir kısmı 1990 öncesi inşa edilmiş.

Uygulamaya konulacak programa göre 9,5 trilyon ruble (300 milyar dolar) enerji verimliliği için harcanacak. Bu rakamın sadece 695 milyar rublesi federal ve yerel bütçelerden karşılanması planlanırken, kalan kısmı özel sektör tarafından yapılacak. 165 sayfa olarak hazırlanan enerji verimliliği raporuna göre sadece petrol, doğalgaz ve kömür şirketlerinin üretim ve taşımacılık alanında alacakları tedbirle yüzde 22 tasarruf sağlamaları mümkün.

Yüzde 44 oranında tasarruf konutlarda planlanırken, yüzde 15 endüstri sektöründe ve yüzde 19 civarında da hastane ve okul gibi sosyal kurumlarda tasarruf planlanıyor.

Petrol şirketleri çıkan milyarlarca metreküp doğalgazı yakıyor

Sadece Sibirya’da petrol üretiminde açığa çıkan 15-20 milyar metreküp doğalgazın yakılması ise israfın önemli bir sembolü olarak değerlendiriliyor. Bu miktarın Fransa’ya altı ayda yapılan doğalgaz ihracatına, ya da Avusturya’ya iki yılda yapılan ihracata denk olduğuna işaret ediliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de geçen yıl konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, petrol tesislerinde yanan doğalgazın dikkatsiz ve geri kalmış bir üretimin sembolü olduğu eleştirisi getirmişti.

2009’da petrol şirketlerinin türev olarak çıkan doğalgazı yakmak yerine kullanıma sunmaları yönünde alınan kararda ise önemli bir başarı sağlanamadı. LUKoil, Surgutneftegaz ve özel petrol şirketleri kısmi başarı sağlarken, ülkenin en büyük petrol üreticisi Rosneft halen çıkan doğalgazın yüzde 46’sını yakıyor. Gazprom Neft ise yüzde 44’ünü aynı yöntemle israf ediyor.

Yüzde 5’lik yakma sınırını aşan petrol şirketlerine 16,5 milyar ruble ceza kesildi. Cezaların artması ile birlikte petrol şirketleri fazla gazı kullanıma sunmak için ek yatırım planlarına başladı. Buna göre en az 63 milyar ruble (2 milyar dolar) harcama yapılarak yeni tesisler inşa edilecek.