Duma’dan Rusya’nın DTÖ üyeliğine onay

6

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma, 18 yıldır çalışmaları sürdürülen Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ile ilgili protokolü onayladı.

İktidar partisi Birleşik Rusya’nın tam destek verdiği üyeliğe, muhalefet partileri karşı çıktı. 238 evet oyunun çıktığı karara 208 milletvekili de karşı yönde oy kullandı.

Rusya’nın 16 Aralık 2011’de imzaladığı DTÖ üyelik anlaşmasının 23 Temmuz’a kadar onaylanması gerekiyor. Duma’dan geçen karar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayının ardından yürürlüğe girecek.

1,9 trilyon dolarla dünyanın en büyük 9-10. ekonomisi olan Rusya, böylece küresel ekonomi ile bütünleşmiş olacak.

Muhalefet partilerine göre Rusya’nın DTÖ üyeliği, ülkenin egemenliği ve güvenliğini tehdit ediyor. Özellikle de yerli ekonomi tüm sektörler açısından önemli ölçüde zarar görecek.

Ana muhalefet Komünist Parti lideri Gennadi Zyuganov, daha önce yaptığı açıklamada DTÖ üyeliğine ülkenin hazır olmadığını, uygun olmayan bir zaman diliminde sürecin uygulamaya konulmasını eleştirdi.

Rusya’nın DTÖ üyeliğini destekleyen Rusya Devlet Başkanı Putin’e göre korumacı ekonomik yapı durgunluk, düşük kalite ve yüksek fiyata neden oluyor.

30 gün içinde DTÖ’nün resmen üyesi olması beklenen Rusya, koruma duvarlarını ortalama yüzde 9,5’ten yüzde 6’ya kadar indirecek.

Dünya Ticaret Örgütü Rusya’nın DTÖ üyeliğinin orta vadeden yüzde 11 artı büyüme katkısı sağlayacağı öngörüsünde bulunmuştu.