Rusya’nın DTÖ üyeliği 13,5 milyar dolar bütçe kaybına neden olacak

13

Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ile ilgili hukuki onay süreci işlemeye başladı. 18 yıllık hayalin iptali ile ilgili muhalefetin Anayasa Mahkemesi’ne başvurusu da reddedildi. Ancak Rusya’nın DTÖ üyeliği ile ilgili artı ve eksileri tartışılmaya devam ediyor.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma’da konuşan Ekonomi Bakanı Andrey Belousov, DTÖ üyeliği ile birlikte 2013’de 188 milyar ruble (5,7 milyar dolar) ve 2014’de de 257 milyar ruble (7,8 milyar dolar) bütçe kaybı yaşayacaklarını açıkladı.

Rusya’nın küresel ticaret yapısına dahil olmasının ardından dış ticaretin artacağını reel kaybın ise beklenenden daha az olacağını söyledi. Belousov, “Ücret artışları, vergi gelirlerinde artış ve diğer dolaylı kazançlar reel kaybı azaltacak” dedi.

Dış ticaretle ilgili sınırlamaların kalkması ve istikrarlı bir yapının oluşmasının ihracata önemli katkı sağlayacağına değinen Bakana göre, üretimde de rekabet nedeni ile kalitede önemli oranda iyileşme meydana gelecek.

Rusya hükümeti DTÖ üyeliğinin ardından sanayi, tarım ve diğer etkilenmesi muhtemel sektörlerle ilgili destek programını uygulamaya koydu.

Belousov konuşmasında DTÖ üyeliğinin ardından işsizliğin artacağı ile ilgili iddiaları da reddetti.