RUTİD öncü oldu, Rusya’da Türk markaları tecrübelerini paylaştı

801

Moskova’da faaliyette bulunan Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Rusya’da AVM’lerde iş yapan Türk markaları ile sektör toplantısı gerçekleştirdi. Bavul ticareti ile Rusya’ya giren Türk tekstili, pazarların kapanmasının ardından artık modern AVM’lerde ünlü markalar olarak boy gösteriyor.

Rusya pazarını keşfeden Türk girişimcilerin Rusya genelinde açtıkları mağazaların sayısı bin 900’ü aştı. Colin’s gibi sektörün öncüleri 200’e yakın mağaza ile iki Rus’tan birini giydirirken, onlarca Türk markası piyasaya girmek için RUTİD ve diğer Türk iş adamları derneklerinin kapısını çalıyor.

Rusya’da markalaşan ve AVM’lere taşınan Türk şirketleri karşılaştıkları sorunlara ortak çözüm bulabilmek, iş verimliliğini artırmak için RUTİD’in düzenlediği toplantıya katıldı. Lojistik, gümrük, hukuki danışmanlık, muhasebe, vitrin düzeni, reklam, personel eğitimi ve insan kaynakları gibi konularda sürekli iletişim halinde olunmasını öngören Türk girişimciler, E-ticaret platformu oluşturulmasında da güç birliğine gidilmesini değerlendirdi.

Toplantıda konuşanRusya'da altın ve pırlanta üretimi yapan Tiamo Gold’un sahibive RUTİDYönetim Kurulu Başkanı Esat Sarı, Rusya’da iş yapmanın bir kısım zorlukları olduğunu, bunların üstesinden gelmek için de Türk markaları ile tecrübe paylaşımı yapmak istediklerini söyledi. İş adamlarının önünün açılmasına katkı sağlayacak müzakerelerin önemine değinen Sarı, benzer toplantıları farklı sektörleri de kapsayacak şekilde yeni dönemde yapacaklarını belirtti. Birçok hizmet açısından önerilen “ortak satın alma” yapısının özellikle Rusya piyasasına yeni girecek Türk şirketleri için önemli avantaj sağlayacağına değinen RUTİD Başkanı, “Önemli bir avantajla Rusya pazarına girebilecekler. Hem süreç hızlanacak hem de moral ve zaman kaybı önlenecek” dedi.

Bayan giyim Gizia ve Joymiss markalarının ortaklarından,RUTİD Yönetim Kurulu üyesi Tekstil Komitesi BaşkanıBarış Köseliören de AVM’lerde iş yapan markaların bir kısım sorunları olduğunu, özellikle personel, lojistik ve değişen vergi mevzuatı ve hukuki alt yapı ile ilgili ortak çalışmaların önemine dikkat çekti. Köseliören, “Türk markaları artık bölgelere de açıldı. Oralarda mağaza yönetimleri ile ilgili de sorunlarımız var. Tüm personel ihtiyaçlarımız için ortak eğitim ve yetiştirme programları yapabiliriz” önerisinde bulundu.

Sanal AVM’lerde maliyetler düşecek

Lacoste Rusya Genel Müdürü Burak Karaaslan yaptığı değerlendirmede AVM’lerde özelikle kiralar konusunda bilgi paylaşımının olabileceğine dikkat çekti. Rusya’da istihdam konusunda imkan sağlayan Superjop.ru gibi portallarla işbirliği yapılarak ortak bir havuz kurulabileceğine değinen Karaaslan, “Gümrük ve lojistik hizmetlerde ortak çalışmalar masrafların düşmesine katkı sağlayabilir. Biz 5-6 marka ile birlikte e-mağaza konusunda da bir çalışma yapıyoruz. Web sayfamızı hazırlıyoruz. Diğer markalarımıza da havuzumuz açık. İsteyenleri çalışmamıza dahil edebiliriz” önerisinde bulundu.

Aksesuar sektöründe faaliyetlerini sürdüren Cosmopolitan yetkilisi Erdal Cem Omay da daha önce satış elemanlarının eğitimi konusunda önemli çalışmalarının olduğunu, edindikleri tecrübeyi paylaşabileceklerini söyledi. Rusya’nın 60 milyar doları bulan perakende sektörü piyasasının 15 milyar dolarının Moskova’da olduğunu ifade eden Omay, “Rusya-Türkiye ilişkileri her alanda çok iyi noktaya gidiyor. Türk şirketleri artık daha fazla Rusya’ya gelmek ve yatırım yapmak istiyor. İnsan kaynağı burada iş yapmak için çok önemli. Bunun için oluşturulacak personel eğitim kurumu 8-10 ay gibi bir sürede para kazanacak konuma bile gelebilir” dedi.

Sektörel bazlı eğitimlerin de verilebileceğini kaydeden Omay, “Satış elemanına müşteriyi güler yüzle karşılaması gerektiğini söylediğimiz de kültür gereği karşı çıkıyorlardı. ‘Bizi aptal mı sansın insanlar…’ karşılığı verebiliyordu. Tüm bunların uygulamalı olarak gösterilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Colin’s yetkilisi Yıldıray Çakmak AVM’lerde kira konusunun çok zor olduğunu, her birinin kendine özel yapısı olduğuna işaret etti. Artık Rusya’da da pazarlık yapılabildiğini ve endişe etmeden adımlar atılması gerektiğini ifade eden Çakmak, “Güç birliği her zaman olumlu katkı sağlar” tavsiyesinde bulundu.

TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava da yaptığı konuşmada Rusya’ya yönelik ilginin her geçen gün arttığını, Türk markalarının tecrübe paylaşımına katkı sağlayan toplantı nedeni ile de RUTİD’i tebrik ettiğini söyledi. TUSKON’un da bir CV bankası oluşturma yönünde çalışmaları olduğunu, Rusya’daki partnerleri RUTİD’le birlikte personel yetiştirilmesi ve sektörel bazlı eğitim çalışmalarına her zaman destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Toplantıya Rusya’da faaliyette bulunan Bosca, Giovane Gentile, Colin’s, Cozmopolitan, Gizzia, Joymiss, Hamam, Hotiç, Portal Group, Lacoste, Roberto Bravo ve Tiamo gibi ünlü markaların temsilcileri katıldı.

seo uzmanırusyada firma kurmakrusyada avukat