Moskova’nın AVM kapasitesi iki yılda yüzde 30 artacak

153

Rusya’nın başkenti Moskova ’da pazarlar alış veriş merkezlerine dönüşüyor, markalar mağazalarda müşterilerle buluşuyor. Avrupa’da yaşanan borç krizine rağmen yüzde 4 büyüme beklenen Rusya’da, perakende sektörünün de yüzde 7’nin üzerinde artış sağlaması öngörülüyor.

Jones Lang LaSalle araştırma şirketinin hazırlığı rapora göre 3,2 milyon kilometrekare olan Moskova’daki AVM alanları planlanan yatırımlarla birlikte 2014’de 4,2 milyona yükselecek.

2012’nin ikinci yarısında açılacak yeni AVM’lerle 255 bin metrekarelik artış bekleniyor. 2013 sonunda AVM toplam alan 3,5 milyon metrekareye ulaşacak. 2005’de Moskova’da sadece 1,2 milyon metrekare AVM alanı vardı.

Janes Lang LaSalle Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu uzmanı Yevgeni Lukyanenko , 2014 sonuna kadar TRC "AVIATION PARK", Miakinino "Vegas”, Outlet Village Belaya Dacha ve Outlet Village Vnukovo gibi AVM’lerin tam hizmete gireceğini, metrekare olarak Moskova AVM’lerinin 4,2 milyona çıkacağını söyledi.

AVM’lerde 2012 itibari ile yıllık ortalama metrekare kira bedeli 4 bin doları bulurken, cadde üstü AVM’lerde ise rakam 5 bin dolara kadar çıkabiliyor.

Rusya’daki AVM’lerin dünyanın ünlü markaları için de cazip hale geldiğine işaret eden Lukyanenko, çocuklar için üretim yapan Mamas & Papas, oyuncakçı Hamleys, tekstil sektöründen Scotch & Soda, kozmetik markası Bath and Body Works son dönemde Moskova’da mağaza açtığını hatırlattı.