Her 100 dolarlık yatırımın 3,5'u Rusya'ya

29

Rusya, 2012-2014 yıllarında küresel korporasyonların tahmin edilen yatırımları listesinde 8. sırayı aldı. Belge, BM Ticaret ve Gelişme Konferans uzmanları tarafından hazırlandı. Yapılan araştırmaya göre, 2011 yılında dünyada yatırılan her 100 doların 3,5’u Rusya’ya yatırıldı. Toplam rakam 53 milyar dolar olarak belirlendi.

BM Ticaret ve Gelişme Konferansının verilerine göre, Geçen yıl Rusya’ya yapılan direkt yatırımların hacmi, Gayrisafi Yurt İçi Hasılanın % 3’ünü oluşturdu. Bu rakamlar, Rusya Ekonomik Gelişme Bakanlığı (51,9 milyar dolar) ve Merkez Bankası’nın (48,9 milyar dolar) gösterdikleri tutucu tahminlerinden daha yüksektir. Her neyse, bu, Rusya için çok yüksek bir göstergedir. Bu göstergeye göre ülkemiz, yatırımcıların çekici saydıkları ülkeler arasında 8. sırada yer alıyor. Rusya Direkt Yatırımlar Fonunun Müdürü Kirill Dmitriyev bu olayı şu şekilde yorumladı.

Rusya’nın, yatırım çekiciliği açısından Vietnam, Meksika, Japonya gibi ülkeleri geride bırakarak dünyanın 10 ülkesi arasında yer alması önemli bir olaydır. Elde edilen olumlu dinamiklerin korunacağı fikrindeyiz. Bunun için Rusya’da yatırım ikliminin iyileştirilmesini amaçlayan çok sayıda basit ve anlaşılır yöntem vardır. Yatırım ikliminin iyileştirilmesi amacıyla, Ekonomi Bakanlığı ile Stratejik Girişimler Ajansı tarafından uygulanan yol haritalarının büyük önemi var. Bu yüzden, ülkemizin yatırımcılar için daha çekici olacağından, yatırım ikliminin iyileşeceğinden eminizdir. Bir sıra önemli ortaklık kurmamız da önemlidir. BM teşkilatının bu raporunda, Rusya’nın Çin Yatırım Fonu ile ortaklığımıza da işaret ediliyor. Sözü geçen ortaklık, gerek Rusya, gerekse Çin’e değişik projelere ortaklaşa yatırım yapmaya olanak sağlıyor.

Rusya’yı geride bırakıyor. Geçen yıl buna benzer reytingde Rusya 5. sırada bulunuyordu. Ayrıca, BM Ticaret ve Gelişme Konferansının kullandığı yöntem, sermayenin çıkışını hesaba almıyor. Yüksek Ekonomi Okulu Borsa ve Yatırım Piyasası Kürsüsü’nün Profesörü Aleksandr Abramov şunları anlattı:

Problem şu ki, söz ettiğimiz reyting, bir tek yatırımların girişini gösteriyor. Yatırımların çıkışını ise görmemezlikten geliyor. Bu faktör göze alınarak, gelecekte de Rusya’nın direkt yabancı yatırımların çekilmesi açısından önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya liderlerinden biri olacağını tahmin etmek olasıdır. Rusya’dan direkt yabancı yatırımların 53 milyar dolardan biraz fazla tutarda çıkarıldığını unutmamak gerekir. Örneğin geçen yıl, Rusya’nın direkt yabancı yatırımlarla ilgili olumsuz bakiyesi 10 milyar doları buldu. Yani, ülkeden 60 milyar dolar çıkarılmıştı.

Uzmanlar, Rusya makamlarının, ekonomi politikasının ayarlanmasına ilişkin kanunlarda daha aktif bir şekilde reformlar yürütmesine ve ekonomik politikanın istikrarlı olmasını garantilemesi gereğine işaret ediyor. Ayrıca, yapısal değişiklikler ile yatırım modelinin de değiştirilmesine ihtiyaç var. Fakat günümüzde başlıca para akışı, kısa vadeli yatırım şeklindedir. Yatırımcılar, uzun süreli projelere para yatırma riskini göze almıyor.