Rus Inter Rao, Trakya elektriği 400 milyon dolara alacak

59

Gazprombank, VTB, Sberbank ve GAZ'ın ardından bir Rus devi daha Türkiye'ye geldi. Rus enerji şirketi Inter Rao, 478 MW'lık Trakya Elektrik'in ana hissedarı AEI Enerji'nin tamamını satın alıyor.

Avrupa'da yaşanan ekonomik türbülans zengin Rus sermayesinin de rotasını değiştirdi. Turizmde aslan payını alan Rusya, sıcak denizlere Türk şirketlerle açılmaya başladı. Son birkaç ay içinde finanstan otomotive kadar çeşitli sektörde Rus şirketi Türkiye'de fırsat peşinde koşuyor.

Finans şirketleri Gazprombank, Sberbank, VTB ile otomotiv devi GAZ'ın ardından şimdi de Rusya'nın en büyük elektrik şirketlerinden Inter Rao, Türkiye'ye hızlı girdi. Geçtiğimiz hafta İstanbul'da Inter Rao Turkey Enerji Holding adıyla bir firma kuran Rus dev, Moskova basınına göre şirket avına çıktı. Inter Rao'nun ilk durağı ise Amerikalı AEI Energy şirketi oldu.

478 MW KURULU GÜCÜ VAR

Latin Amerika'dan Çin'e dünyanın değişik bölgelerinde elektrik üreten AEI Energy şirketinin Türkiye'de ise Trakya elektrik firmasında yatırımı bulunuyor. Rus Inter Rao, Trakya Elektrik Üretim'in yüzde 90'lık hissesine yaklaşık 400 milyon dolar veren AEI Enerji Holding'in tamamını almak için masaya oturdu. AEI'nin 2 yıl önce aldığı Trakya Elektrik Üretim'in kurulu gücü 478 MW. Yıllık ortalama 3 bin 800 GWH elektrik üreten Trakya Elektrik'in geri kalan yüzde 10'luk hissesi ise Gama Holding ve Gama Enerji'ye ait Houston merkezli AEI'nin Türkiye iştirakini alan Rus enerji devi nükleer santral ihalesinde de adını duyurmuştu. 2011 sonu bilançosuna göre aktif büyüklüğü 18 milyar dolar olan Inter Roa'nın 16 bin çalışan bulunuyor. Gürcistan'dan Tacikistan'a kadar Eski Sovyet Bloku ülkelerinde geniş bir yatırım coğrafyası bulunan şirketin 18 bin megawatlık kurulu gücü var.

FİNANSTA TÜRK RULETİ

Son dönemde Türkiye'de yatırım yapmak için yarışa giren Rus sermayesinde finans öne çıkıyor. Gazprombank, Tahincioğlu Holding'in enerji şirketi Avrasya Gaz'a ortak olurken, Rusya'nın iki büyük bankası peş peşe Türkiye'ye adım attı. Moskova merkezli Renaissance Capital mart ayında Mira Menkul Değerler 'i satın alarak, Türkiye'ye yatırım yapan ilk Rus finansal kurum oldu. Ardından ülkenin en büyük bankası Sberbank, Denizbank için 3.5 milyar dolarlık imza attı. Geçtiğimiz günlerde de Rus otomotiv şirketi GAZ, Türk ortakla Sakarya'da montaj hattı kuracağını açıkladı.