Rusya’da 18 milyon açlık sınırının altında yaşıyor

47

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin halkın yüzde 13’ünü oluşturan 18 milyon vatandaşın açlık sınırının altında yaşadığını söyledi. Devlet Konseyi toplantısında sosyal kalkınma programlarını değerlendiren Rusya lideri, fakir-zengin arasındaki uçurumun kapanması için acil tedbirler alınmasını talep etti.

Mayıs ayında göreve gelmesinin ardından imzaladığı Bölgesel kalkınma programının uygulanması için koordinasyon çalışmalarının başlatılmasını isteyen Rusya lideri, “Yerel yönetimlerin sosyal problemleri çözmesi gerekiyor. Halen mevcut yüksek gelir farklılıkları kabul edilemez… Fakirlik sınırının altında maalesef nüfusun yüzde 13’ü, yaklaşık 18 milyon yaşıyor” dedi.

Fakirlik sınırının altında yaşayan nüfusun hala çok yüksek olduğuna değinen Putin, “Bu istatistik değişmeli… İnsanların yeterli gelir elde etmesi için gereken her şeyi yapmak zorundayız” çağrısı yaptı.

Kendi refah seviyesinin gelişimi için halkın sorumluluk üstlenmesi yönünde sosyal algının da değişmesi gerektiğine değinen Putin, bölgelerde küçük ve orta ölçekli işletmelerin önünün açılmasını talep etti.

Arazi konusunda atıl yapıya işaret eden Putin, “Federal yönetim içinde en çok araziye sahip olanlar Savunma Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Rusya Demiryolları ve ve Bilimler Akademisi. Bunların arazilerinin yüzde 95’i kullanılmıyor” örneğini verdi.