Rusya Merkez Bankası ruble bandını genişletti

88

Rusya Merkez Bankası yüzde 55 dolar ve yüzde 45 Euro’dan oluşan döviz sepetine karşı ruble bandını genişletti. Merkez Bankası yeni band aralığı 6’dan 7’ye çıkarılan rublenin döviz sepeti karşılığında 31,65 ve 38,65 seviyesinde dalgalanmasına izin veriyor.

Rublenin daha geniş alanda dalgalanmasına izin vermenin Merkez Bankası’nın faiz oranları ve enflasyonu kontrolde elini kolaylaştıracağı belirtildi.

Euro Bölgesi borç krizi, ekonomik büyüme rakamlarında yaşanan belirsizlikler ve Rusya’nın temel ihraç maddesi petrolün varil fiyatının gerilemesi rublenin dolar karşısında değer kaybına neden oluyor.

Merkez Bankası Haziran ayında olumsuz dış gelişmeler karşısında rubleyi korumak için rezervlerinden 2,2 milyar dolarlık harcama yaptı.

Son bir haftada petrol varil fiyatlarının düşüşü ile birlikte değerlenen dolar 33 rubleye gördü.

Enflasyon rakamları ise beklenin altında çıktı. Son bir haftada 0,2 artış gösteren enflasyon yıllık bazda 4,4 seviyesini buldu. Geçen yılın aynı döneminde yıllık enflasyon yüzde 5,1 seviyesinde idi.

Merkez Bankası yıllık bazda yüzde 5-6 seviyesinde enflasyon rakamını yakalamak istiyor. Rusya 2011’de yüzde 6,1 enflasyon rakamı ile Sovyet sonrası dönemin rekorunu kırmıştı.