Rusya’dan turist sayısı azaldı, THY yolcu sayısını artırdı

77

Türkiye Hava Yolları (THY) Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, Moskova’daki businnes klass yolcu sayısının yüzde 50 arttığını, ayrıca ekonomi klas yolcu sayısında da geçen yılla kıyasla yüzde 10 artış sağlandığını söyledi. Rusya’dan gelen turist sayısı yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 gerileme yaşandı.

THY Rusya Temsilciliği, Moskova’da düzenlediği geleneksel iftar yemeğine Türkiye Moskova Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ceren Yazgan Yetiz, THY Rusya Genel Müdürü Deribaş, Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Mustafa Kütükçü, Türk diplomat ve işadamları katıldı. Moskova’nın Marriott Oteli’nde düzenlenen iftarda yaklaşık 60 kişi hazır bulunurken, Edirne Diyanet işleri görevlisi Mehmet Öncü Kur'an ve ezan tilaveti ile geceyi bereketlendirdi.

Açılış konuşması yapan Deribaş tüm katılımcılara teşekkür ederek, “THY gerçekten Türkiye’nin gururu durumuna geldi. Olağanüstü bir performans gösteriyor. Bügün dünyada bir çok havacılık şirketi iflasın eşiğine gelirken, THY 8-10 yıldır her yıl yüzde 20 büyüme kaydediyor. Başka bir ifadeyle, 8-10 yıl önce 60 uçağımız varken, bugün 200 uçağa ulaştık. Yolcu sayımıza baktığımızda da 8 yıl önce 12 milyon civarında yolcu taşırken, geçen yıl 32 milyon yolcu taşıdık. Bu sene 39 milyon hedef koymuştuk, fakat hedefimizi aşarak 40 milyonluk rakamı yakalayacağımıza inanıyoruz. Uçağımız dünyanın 200 noktasına ulaşıyor. Afrika’ya en fazla uçan şirketiz. Toplam 215 noktaya ulaşmayı düşünüyoruz ve böylece Avrupa’nın en fazla noktaya ulaşan kurumuyuz. Uçaklarımızın dolluğu açısından dünya rakamlarının da ortalamasının üzerine çıktık” dedi.

Rusya ile ilgili rakamlarda da fazla artış olduğunu belirten Deribaş, “İnanın Rusya’da da en fazla, hızla büyüyen havayolu şirketiyiz. Bir önemli yeniliğimize daha imza attık, daha önce Moskova’nın Şeremetyovo ve Domodedovo havalimanlarıyla iş yapıyorduk. Çok detaylı araştırma yaptıktan sonra Vnukovo Havalimanı’yla iş yapmaya karar verdik. 25 Mart’tan itibaren tüm uçuşlarımızı Vnukovo’ya aldık. Biz durmayacağız, tabii ki bir takım eksikliklerimiz vardır. Ama şu anda Rusya’daki 8 noktamızı dokuza çıkarmayı planlıyoruz. Tabii ki siyasilerimizin, dışışlerinin katkılarıyla Rusya’daki sayımızı daha da artırmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ceren Yazgan Yetiz de, “Bizi iftar sofrasında bir araya getirdiği için THY’a teşekkür ediyoruz. Türk-Rus ilişkilerinin gelişiminde THY’nin başarısı büyük. Sayın Büyükelçi adına THY ile onur duyuyor ve Rusya’da başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Mustafa Kütükçü, “Başka bir iftar vesilesiyle aramızda olmayan Müftüler Konseyi Başkanı Sayın Ravil Gaynutdin’in selamlarını iletiyorum. Yarın idrak edeceğimiz mübarek Kadir gecemizin hakkımızda hayırlara vesile olmasını Cenap-ı Hak’tan niyaz ediyorum ve bu vesileyle THY çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. Her yıl 20 binden fazla hacı THY kullanarak kutsal beldelere hac için gidiyorlar. Önümüzdeki yıllarda bu rakam daha da artacak” dedi.

Vnukova’ya geçtik, Türkiye 15 dakika kısaldı

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel konuşan Deribaş, kurum olarak Rusya’da önemli çalışmalara imza attıklarını ifade etti. THY Rusya Genel Müdürü, “En önemli başarımız Vnukovo’ya geçişimizdir. Neden Vnukovo? Bir defa Vnukovo Türkiye’ye daha yakın havalimanı, en az 15 dakika kısa sürüyor uçuşlar. Şu anda inşa ettikleri A terminalı, Moskova’nın en büyük terminali. Burada en büyük kargo tesisleri var, bizler için kargo önem arzediyor. Vnukovo Moskova’nın merkezine en yakın nokta, ayrıca 3 farklı yoldan ulaşılabiliyor. Bu havalimanına geçtikten sonra özellikle businnes klass yolcu sayısında yüzde 50 artış oldu. Vnukovo Moskova’nın 4-5 bölgesinin içinde bulunuyor. Ve bu bölgede Moskova zenginlerinin yüzde 70-80’i oturuyor. Dolayısıyla THY gibi bir kurum,  o bölgede uçarken lüks yolcular da bizi tercih ediyor. Uçaklarımızı da yeniliyoruz. Ekonomi tarafında da yolcu sayısı geçen yıla göre yüzde 10 arttı. En önemlisi ise orada Utair isimli Rus havayolu şirketiyle anlaştık. Utair, Rusya’da en fazla noktaya uçan şirket, hatta Aeroflot’tan fazla. Onlarla birlikte uçuşlar gerçekleştireceğiz, bundan sonra Rusya’nın tüm noktasına bir biletle uçuşları gerçekleştirecek sistemimiz olacak. En az 2 aya bu uygulamaya başlayacağız” diye konuştu.

Yolcu sayısıyla ilgili hiç bir sorun yaşamadıklarını anlatan Deribaş, “Turist sayısında azalma bizi kesinlikle etkilemedi. Çünkü biz kendimiz yolcu sayısını artırdık. Başta Moskova olmak üzere Rusya’dan. Biz artık Rusya’da kök salmış bir şirketiz, müşterilerimiz, kalitemiz belli. Başka bir Türk havayolu şirketi Rusya piyasasına girerse fazla etkilenmeyiz. Bizimle kimse kolay kolay rekabet edemez. Mevcut mevzuatlar da buna fırsat vermiyor. Ama diğer taraftan burada da bir başka Türk kurumu görürsek seviniriz. Nasıl Türkiye’de beraber uçuyorsak burada da yine birlikte oluruz. Rekabet güzel bir şey, kaliteyi artırır” değerlendirmesinde bulundu.