Moskova'da "Mutluluk Dükkanı" açıldı, fiyatları müşteri belirliyor

210

Rusya'nın başkenti Moskova'da Kremlin'in yanıbaşında bulunan sokaklardan birinde elde edilen tüm gelirleri ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere "Lavka radostey" adlı bir mağaza açıldı.  "Mutluluk Dükkanı" anlamına gelen bu mağazada Calvin Klein'den Jean Paul Gaultier markalarına kadar çeşitli model eşya, ayakkabı ve diğer ürünleri ihtiyaç sahiplerine sunuluyor.

Dükkanda ayrıca fiyat politikasında da sıra dışı anlayış uygulanıyor: Buraya gelen müşteriler beğendikleri ürün için istedikleri fiyatı kendileri belirleyerek ödeme yapıyor.

Dükkanın rafları eşarplar, takılar, süs eşyaları, el yapımı ve el sanatları ile dolu. Ayrıca burada hayırsever kuruluşları nasıl yardım yapılabileceği konusunda da bilgilendirici broşürler sergileniyor. Dükkandaki ürünler kendi gardırobundan lüks eşyalarını bağışlayan hayırsever zenginler sayesinde çoğalıyor.

İkinci el mağazası olarak ancak marka giyinmeyi seven müşterilere hitap eden Mutluluk Dükkanı'nın açıldığı ilk günde tüm ürünlerin fiyatları 1000 ruble olarak belirlenmesine rağmen 116 bin ruble (yaklaşık 3,7 bin dolar) kazanç elde edildi.

Mağazanın "Vse Vmeste" yardımlaşma kurumları birliği ile çalıştığını anlatan Mutluluk Dükkanı Yöneticisi Mariya Timofeyeva, bu birliğin ise 30'a yakın hayırsever kuruluşları ile çalıştığını belirtti. Timofeyeva, "Haftanın sonuna doğru o haftaki kazancımızı hangi kuruluşa göndereceğimize dair istişare yapıyoruz. Her hafta daha fazla ihtiyaç sahibi olan kuruluşa yardımlarımızı iletiyoruz." diye konuştu.

Buna benzer bir dükkanın ilk olarak Rusya'nın St. Petersburg kentinde iki yıl önce açıldığını da ifade eden Timofeyeva, amaçlarının ülke genelinde bir çok dükkanla büyük bir ağ kurmak olduğunu dile getirdi.

Mağaza bağışlar, gönüllü çalışanlar ve hayırsever müşteriler sayesinde hizmetini sürdürürken Timofeyeva sistemin iyi çalıştığını, ancak bazı vatandaşların daha düşük fiyat talep edebildiklerini söyledi.

Timofeyeva şunları anlattı:  "Bazı müşteriler 100 ruble(3.1 dolar) verebilirim diyenler oldu. O zaman biz onlardan daha fazla vermeleri gerektiğini ifade ettik. İki hafta hizmet verdikten sonra dedik ki böyle olmaz. Ve en en azında giriş ücreti almaya karar aldık. Şu anda dükkana giriş için 250 ruble (yaklaşık 8 dolar) bilet parası uyguluyoruz. Bir defa bilet sahibi olan istediği kadar mağazamızı ziyaret edebilir."